Na początku zeszłego miesiąca, media obiegła sensacyjna wiadomość, iż Zortrax M200 został uznany za najlepszą drukarkę 3D na świecie. Wszystko za sprawą kwietniowego raportu 3D Hubs, w którym urządzenie Olsztynian zajęło pierwszą pozycję w kategorii „Printer Quality Ratings„, czyli liście urządzeń, które zdobyły wśród użytkowników tej platformy najlepszą średnią ocenę za jakość wydruków. Chociaż był to (kolejny) bardzo prestiżowy sukces firmy, euforia jaka towarzyszyła tytułom prasowym ekscytującym się tym wydarzeniem była dość mocno przesadzona. Koniec końców, wysoka pozycja Zortraxa została oparta o głosy zaledwie 243 użytkowników 3D Hubs, a samo zestawienie obejmowało jedynie urządzenia niskobudżetowe (dla maszyn profesjonalnych stworzono oddzielną kategorię).

Kariera Zortraxa jako „najlepszej drukarki 3D na świecie” trwała niestety tylko jeden miesiąc. W najnowszym, majowym raporcie, Zortrax niestety spadł na trzecią pozycję, zostając zdetronizowany przez The Form 1+ oraz MakerBot Mini.  Jednakże dla mnie dużo ważniejszy jest jego awans w innym zestawieniu – „Printer Model Distribution„, czyli liście najpopularniejszych drukarek 3D wśród użytkowników 3D Hubs. Zortrax po raz pierwszy trafił do TOP 10 zestawienia zajmując 10 pozycję, wyprzedzając takie modele jak MakerBot Replicator 5th (11 pozycja), Leapfrog (12 pozycja), czy Up! Mini i Up! Plus 2 (odpowiednio 18 i 19 pozycja).

Jeśli chodzi o popularność niskobudżetowych drukarek 3D wśród użytkowników 3D Hubs, to kolejną interesującą rzeczą, jest nieznacznie spadająca pozycja MakerBota. Jeszcze w marcu, drukarki 3D tej firmy zajmowały kolejno pierwszą (Replicator 2), piątą (Replicator 2X), dziesiątą (Replicator 5th) i dwunastą pozycję (Replicator 1). Dziś, Replicatory 2 i 2X zajmują pozycje trzy i cztery, Replicator 5th spadł na pozycję jedenastą, a Replicator 1 – piętnastą. MakerBot Mini – mimo sensacyjnego, drugiego miejsca na liście najlepiej drukujących drukarek 3D, w dalszym ciągu nie łapie się w ogóle do zestawienia.

Printer Model Distribution May 2015

Jeśli chodzi o pozostałe zestawienia, to raczej nie ma w nich większych niespodzianek. Wśród maszyn profesjonalnych, najlepszą opinią cały czas cieszą się Objet Eden 260, Projet 3500 HDMax i Projet 460Plus. Wśród drukarek 3D, które charakteryzują się największym wzrostem popularności wśród użytkowników, przoduje chińskie CTC-3D i Cube 3 z 3D Systems / Cubify. Jeśli chodzi o rodzaje najczęściej zamawianych wydruków, to są nimi cały czas modele, prototypy i wydruki związane ze sztuką lub modą. Najpopularniejszymi kolorami pozostają biały, czarny, niebieski, czerwony i zielony.

Printer Quality Ratings May 2015

3D Printer Manufacturer Distribution May 2015

Trending Printers May 2015_0

Popular Print Categories May 2015

Color Distribution April 2015

Źródło: www.3dhubs.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. Szkoda, że widzimy tutaj tylko jedną polską drukarkę :-()

    1. Patrząc na liczbę ludności oraz rozwój gospodarczy i technologiczny naszego kraju, powiedziałbym że ten jeden polsko-chiński Zortrax na wysokim miejscu to i tak spory sukces.

Comments are closed.

You may also like

More in News