Addaero Manufacturing ogłosiło właśnie koniec prac wdrożeniowych najnowszej drukarki 3D firmy Arcam – Q20plus. Jest to komplementarna wersja maszyn  A2X oraz Q10plus, służąca do wytwarzania części stosowanych w lotnictwie. Maszyna drukuje w technologii EBM (electron beam melting) opracowanej przez Arcam, polegającej na topieniu metali za pomocą wiązki elektronów. Modele są tworzone przez nanoszenie sproszkowanego metalu warstwa po warstwie i selektywne spiekanie go za pomocą strumienia elektronów. Jest to alternatywa do rozwiązań proponowanych przez 3D Systems i EOS.

Q20plus zostało zaprojektowane do produkcji komponentów samolotów, takich jak między innymi łopatki turbin czy płatowców. Konstrukcja urządzenia ułatwia wytworzenie obiektów o naprawdę dużych rozmiarach w stosunkowo korzystnej cenie i krótkim czasie.

Podobnie jak w przypadku Q10plus przeznaczonego do produkcji implantów ortopedycznych, Q20plus korzysta z zaawansowanego systemu monitorującego Arcam LayerQam™ zainstalowanego wewnątrz komory roboczej, a również z Arcam xQam™, ułatwiającego precyzyjną autokalibrację.

arcam_render_q20plus

W porównaniu do poprzedniej wersji – Q20, jej następca jest o 15% bardziej wydajny. Jest to możliwe dzięki nowemu oprogramowaniu oraz elektronice pozwalającej na kontrolę wiązki. Platforma robocza, w jaką jest wyposażone urządzenie Q20plus, opiera się na rozwiązaniu użytym w Q10 – dziale elektronowym o wyższej rozdzielczości oraz większym obszarze roboczym (Ø35×38 cm). Drukarka 3D posiada również system ułatwiający odzyskiwanie niewykorzystanego proszku, dzięki czemu praca z nią jest o wiele tańsza i prosty w obsłudze interface.

Firma Addaero Manufacturing pracowała nad wieloma projektami stworzonymi na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych. Na co dzień korzysta ze sprzętu Arcam do wytwarzania  komponentów, które sprzedaje między koncernom z branży medycznej, lotniczej oraz producentom statków, a dzięki nabyciu Q20plus może poszerzyć spektrum swoich usług druku 3D z metalu.

Źródło: www.3dprintingbusiness.directory

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News