Adobe wypuszcza update do Photoshopa CC z nowymi funkcjami dla druku 3D

0

Od początku tego roku Adobe sukcesywnie wzbogaca swoje flagowe oprogramowanie do tworzenia grafiki – Photoshopa w wersji CC (Creative Cloud) o funkcjonalności związane z obsługą i modelowaniem obiektów 3D, w tym również druku 3D. W kolejnych update`ach pojawiały się m.in. obróbka modeli w formatach STL, OBJ, 3DS i pokrewnych, oprogramowanie natywne dla niskobudżetowych drukarek 3D MakerBot, Sculpteo i Cubify z możliwością dodawania kolejnych modeli drukarek 3D, oprogramowanie natywne do profesjonalnych drukarek 3D Systems z serii ProJet oraz drukarek 3D Mcor oraz integracja z Shapeways i Sculpteo. W najnowszej wersji programu skupiono się przede wszystkim na poszerzeniu obsługi animacji choć nie zabrakło również akcentów związanych z drukiem 3D.

Najbardziej istotną zmianą jest wprowadzenie obsługi plików DAE, czyli plików z obrazami 3D z których korzysta program COLLADA. Dzięki wprowadzonym modyfikacjom jest możliwe czytanie przez Photoshopa informacji dotyczących animacji i nanoszenia na obiekty kolorów i efektów. Ponadto dodano możliwość exportu plików 3D do formatu PDF i czytania oraz modyfikowania ich z poziomu Acrobata,bez konieczności posiadania plików PSD.

Jeśli chodzi o druk 3D, to dodano integrację z nowymi drukarkami 3D MakerBota i Ultimakera oraz serwisem i.Materialise na podobnej zasadzie jak wcześniej z Shapeways i Sculpteo. Łącznie dodano 35 nowych funkcjonalności.

Źródło: www.3dprint.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.