AIM3D – niemiecki producent multimateriałowych drukarek 3D, spędził pierwszą połowę 2021 roku na opracowywaniu nowej generacji ekstruderów do druku 3D materiałów kompozytowych, które zamierza po raz pierwszy zaprezentować na przyszłotygodniowych targach Formnext we Frankfurcie nad Menem. CEM-E2 to wielomateriałowy ekstruder, która może drukować z metalu, tworzyw sztucznych i ceramiki. Równocześnie firma pracuje nad kilkoma wielkoformatowymi drukarkami 3D, które wykorzystują w pracy materiał w formie granulatu, które mają zapewnić wysoką prędkość druku 3D.

Ekstruder CEM-E2 przeznaczony jest do pracy z określonymi grupami materiałów. Wersja „M” obsługuje granulat do formowania wtryskowego metalu stosowanego w technologii MIM, natomiast wersja „P” przeznaczona jest do tworzyw sztucznych. Trzecia głowica – „C”, została opracowana do pracy z granulatem do ceramicznego formowania wtryskowego CIM i zastosowań wymagających wyższej odporności na ścieranie.

Nowy ekstruder wytłacza materiał z dużo większą dokładnością co poprzednie produkty firmy, co według AIM3D zapewnia produkcję detali o lepszej jakości powierzchni i lepszych właściwościach mechanicznych. Prędkość wytłaczania została zwiększona o ponad 200%, a wydajność do 220 cm³ na godzinę. Ekstruder wykorzystuje w pracy typowe dla drukarek 3D drukujących z termoplastów dysze o średnicy 0,4 mm.

AIM3D rozwija autorski systemy do druku 3D ExAM 255. Jest to pierwsza na świecie drukarka 3D, która wykorzystuje proces CEM do produkcji części metalowych. W pracy wykorzystuje granulaty, które są konwencjonalnie używane do formowania wtryskowego. Urządzenie może drukować prototypy wykonane z metali, takich jak stal, ale także z tworzyw sztucznych – i to bez konieczności kosztownej modernizacji. ExAM 255 posiada automatyczny podajnik materiału i może przetworzyć jeden litr materiału na ekstruder. Odpowiada to ~1,2 kg ABS lub 4,4 kg stali nierdzewnej. Zasobnik materiału można również uzupełniać podczas procesu drukowania 3D.

Komplementarny do drukarki 3D jest piec do spiekania ExSO, w którym można spiekać części metalowe bezpośrednio po procesie druku 3D. Producent gwarantuje tworzenie struktury metalicznej prawie pozbawionej naprężeń, o strukturze części odlewanych tradycyjnymi metodami wytwórczymi.

Źródło: www.formnext.mesago.com
Zdjęcia: www.aim3d.de / zdjęcia wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29. Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like