Izydoor, LU LU, plecak tekstroniczny i wiele innych propozycji – po czterech miesiącach zajęć teoretycznych i praktycznych oraz licznych próbach stworzenia prototypów idealnych, uczestnicy Akademii Prototypowania i Fabrykacji, zaprezentowali swoje osiągnięcia.

7 czerwca br. na terenie łódzkiej WiMy odbył się finał Akademii Prototypowania i Fabrykacji (APiF) – wspólnego projektu FabLab Łódź oraz firmy ABB. Redakcja CD3D śledziła postępy jej uczestników od samego początku. W programie zajęć nie zabrakło tematów związanych z drukiem 3D, a urządzenia na warsztaty dostarczył jeden z partnerów projektu – get3d. Wśród projektów technologicznych młodych konstruktorów z Łodzi znalazły się m.in. Izydoor – mechanizm odzyskujący energię kinetyczną z ruchu drzwi, LU LU – układ elektroniczno-mechaniczny uruchamiający kołyskę dziecięcą w reakcji na dźwięk (płacz dziecka) oraz podróżny plecak tekstroniczny wyposażony w układy elektroniczne do przechowywania energii oraz mierniki parametrów otoczenia.

Uczestnicy Akademii zaprezentowali też prototypy turbin wiatrowych i personalny miernik dawki napromieniowania UV. Te wynalazki to tylko część projektów, które zostały zrealizowane podczas prowadzonych przez łódzki FabLab zajęć w APiF.

Zdaniem mgr inż. Marcina Zaróda – fizyka, socjologa nauki, doktoranta w Laboratorium Ekonomii Cyfrowej Uniwersytetu Warszawskiego, który w ramach pracy doktorskiej prowadzi badania nad polskim ruchem wytwórców – różnorodność projektów zrealizowanych w APiF odzwierciedla możliwości jakie daje FabLab Łódź – organizator Akademii.

Prototyp mikroturbiny wiatrowej wydrukowany w technologii 3D

Prototyp mikroturbiny wiatrowej wydrukowany w technologii 3D

FabLaby, czyli  miejsca fabrykacji i kreatywnego myślenia, które funkcjonują w Polsce, cechuje wyjątkowa różnorodność działań. Inaczej jest np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie raczej ograniczają się one do jednej, dwóch specjalizacji – stwierdza Marcin Zaród. – Zorganizowana w ramach działalności łódzkiego FabLabu Akademia jest pod tym względem jeszcze bardziej wyjątkowa. Wynika to z faktu, że nie tylko łączy wiedzę z rożnych dziedzin, ale strukturyzuje ją i prowadzi wymianę doświadczeń w obrębie grupy o różnych specjalnościach zawodowych. W tej chwili mało który FabLab daje takie możliwości – dodaje badacz.

Kurs Druku 3D - nauka prawidłowego projektowania

Kurs Druku 3D – nauka prawidłowego projektowania

Akademia Prototypowania i Fabrykacji składała się z dwóch modułów tematycznych – Elektroniki i Programowania oraz Prototypowania i Fabrykacji, w ramach których odbywały się bezpłatne zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone przez członków FabLabu oraz zewnętrznych ekspertów. Uczestnicy uczyli się m.in. podstaw elektroniki, wykorzystania platform Arduino w aplikacjach robotycznych, tworzenia gier komputerowych oraz obsługi i obróbki materiałów za pomocą plotera laserowego, CNC i drukarek 3D. W efekcie prowadzonych zajęć powstały prototypy.

Jesteśmy pod wrażeniem różnorodności i technologicznego zaawansowania zrealizowanych projektów. Rozwiązania przedstawione przez uczestników Akademii pokazują ich ogromną kreatywność i perspektywiczne myślenie. Życzę wszystkim absolwentom Akademii, by ich prace szybko znalazły zastosowanie w rzeczywistości. – mówi Jacek Pielka, dyrektor Departamentu Komunikacji ABB, sponsora generalnego APiF.

Pierwsze testy cewki Tesli - projekt Adama Adamiaka i Mateusza Kowalskiego

Pierwsze testy cewki Tesli

Idea zastosowania realizowanych w ramach Akademii projektów w życiu codziennym przyświecała większości uczestników APiF. Jarosław Kowalski, autor Helparm, tworząc prototyp ramienia robotycznego stawiał na rozwój projektu i stworzenie wielofunkcyjnego robota umożliwiającego wykonywanie operacji typu: pakowanie, ustawianie, wkręcanie. Swoje rozwiązanie chciałby skierować do firm, które mają potrzebę usprawnienia linii produkcyjnej. Perspektywicznie myśli też Sebastian Dziamdziora, twórca mikroturbiny wiatrowej. Chciałby, by jego urządzenie choćby w niewielkim stopniu wpłynęło na kwestie coraz większego zapotrzebowania na energię elektryczną i rosnących rachunków za prąd. Inna uczestniczka Akademii – Elżbieta Kosiorek pracując nad kołyską LU LU, myślała nie tylko o rodzicach niemowląt. Marzy jej się dopracowanie projektu, tak by w przyszłości ułatwiał opiekę nad niemowlętami w placówkach służby zdrowia i opiekuńczych.

Uczestnicy pierwszej edycji APiF dowodzą, że w Łodzi nie brakuje młodych, niebojących się nowych wyzwań, ambitnych ludzi, wykazujących się kreatywnością i pomysłowością w swoim fachu. Cieszę się, że miałem okazję z nimi pracować. To ludzie, o których będzie jeszcze słychać – podsumowuje Akademię Grzegorz Belica wiceprezes FabLab Łódź i koordynator projektu Akademii.

Więcej informacji o Akademii Prototypowania i Fabrykacji znajduje się na stronie projektu: fablablodz.org

Zajęcia praktyczne z materiałoznawstwa

Zajęcia praktyczne z materiałoznawstwa

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować