Leapfrog, holenderski producent drukarek 3D, pracujących w technologii FDM, który kojarzony jest przede wszystkim z urządzeniami niskobudżetowymi, od ponad roku próbuje swoich sił w sektorze nieco bardziej profesjonalnym, czego efektem było powstanie konstrukcji Leapfrog Bolt Pro. Po około dwunastu miesiącach od swojej premiery urządzenie to doczekało się kilku ciekawych aktualizacji.

Model Pro jest rozwinięciem wcześniejszej konstrukcji Bolt, która wyróżniała się zastosowaniem coraz bardziej popularnego rozwiązania, wykorzystującego dwa niezależnie od siebie pracujące ekstrudery. Wersja profesjonalna zbudowana jest z bardziej wytrzymałych komponentów, umożliwia stosowanie bardziej wymagających materiałów, a za sprawą zamkniętej komory roboczej z wbudowanym filtrem węglowym jest również przyjazna otoczeniu przestrzeni biurowej.

Pierwsza zmiana dotyczy platformy roboczej. W nowej wersji użyto idealnie płaskiej płyty aluminiowej o grubości 6 mm. Materiał ten ma o wiele lepiej, szybciej oraz równomierniej rozprowadzać ciepło po całym obszarze, a to zapewniać ma przede wszystkim dużo lepsze przyleganie drukowanych w 3D obiektów. Grzałki pozostały takie same jak w edycji 2017.

Większość wiązek z przewodami umieszczonymi w urządzeniu zastąpiono wysokiej klasy przewodami sterowniczymi chainflex CF9 od firmy igus. Wykorzystuje się je w maszynach pracujących przy największym obciążeniu, więc mają one zapewnić bezawaryjną pracę przez długie lata, zwiększając tym samym żywotność Bolt Pro.

Ekran LCD służący do sterowania drukarką 3D został zamieniony na pojemnościowy ekran dotykowy z obsługą multitouch, która (nie wiedzieć po co) rozpoznaje aż dziesięć równoczesnych dotknięć. Panel umieszczony jest tak, aby można nim było łatwo sterować bez konieczności pochylania się nad urządzeniem.

Leapfrog eksperymentuje również z nowymi typami kanałów służących do nadmuchiwania chłodnego powietrza na wykonywany wydruk 3D. Dotychczas stosowano tutaj nadmuch z jednej strony co nie stanowiło rozwiązania optymalnego. Nowy projekt ma na celu równomierne rozprowadzenie powietrza wokół powstającego obiektu, pozostając jednak przy tym samym źródle nadmuchu.

Ostatnia zmiana jest czysto kosmetyczna i docenią ja przede wszystkim użytkownicy, którzy wykonują zdjęcia lub kręcą filmy podczas procesu drukowania 3D. Polega ona na zmianie koloru wnętrza komory, dzięki czemu jest ona bardziej „fotogeniczna”, a wydruki lepiej prezentują się na jej tle.

Nowa wersja Leapfrog Bolt Pro wyceniona została na 6.499 €.

Źródło: www.fabbaloo.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować