Chociaż nie tak dawno zapowiadana Prusa MK3 właśnie trafia do sprzedaży, jej twórca nie zapomina o ogromnej ilości użytkowników modelu MK2/S, wydając kolejny, dość istotny update oprogramowania dla tej drukarki 3D. O tym, co nowego wnosi firmware 3.1.0 przeczytacie poniżej.

Najnowsza iteracja firmware’u określana jest przez Josefa Prusę mianem największej aktualizacji tego roku i przynosi wiele interesujących funkcji. Pośród nich należy wymienić przede wszystkim: Linear Advance, kreatora pierwszego uruchomienia, ulepszoną kompatybilność z OctoPrint, sortowanie plików na karcie SD, kalibrację pierwszej warstwy, poprawioną kalibrację XYZ, kontrolę kompletności pliku gcode.

Zaktualizowany Linear Advance

Funkcja ta zostanie automatycznie aktywowana wraz z instalacją nowego firmware oraz sterowników 1.9.2. Parametr ten odpowiada za eliminację wytłaczania większej ilości materiału na końcu każdego ruchu liniowego osi X lub Y. Jest to osiągane dzięki lepszej kontroli ciśnienia w dyszy w czasie nieliniowej pracy ekstrudera. Za sprawą tego parametru wszystkie krawędzie pionowe powinny być bardziej ostre i wyraziste, a dodatkowo przy większych prędkościach druku, wszelkie niedoskonałości i artefakty powinny pojawiać się rzadziej i w mniejszym stopniu.

Kreator pierwszego uruchomienia

Większość ludzi nie czyta instrukcji obsługi i jest to zmorą każdego producenta, nie tylko drukarek 3D. Namiastką instrukcji są wszelkiego rodzaju kreatory, które krok po kroku przeprowadzają użytkownika przez najistotniejsze ustawienia danego urządzenia. Podobny „patent” wprowadzono w nowym oprogramowaniu do MK2/S. Po złożeniu drukarki, przy pierwszym jej uruchomieniu, czytelny kreator poprowadzi nas przez wszystkie niezbędne testy oraz kalibracje, które należy przeprowadzić przed pierwszym wydrukiem.

Ulepszona kompatybilność z OctoPrint

Podczas dłuższej bezczynności drukarki 3D, wynikającej na przykład z konieczności wymiany filamentu lub przeprowadzania procesu kalibracji, urządzenie traciło łączność z serwerem drukowania OctoPrint, co w najgorszym przypadku kończyło się zniszczeniem wydruku. Aktualizacja rozwiązuje ten problem zmuszając urządzenie do wysyłania co 2 sekundy komunikatu o swojej zajętości.

Sortowanie plików na karcie SD

Jeśli na karcie SD przetrzymujemy wiele plików, to z czasem robi się na niej spory bałagan. W przypadku poprzedniego oprogramowania kolejność plików była zmienna. Z reguły ostatnio dodany gcode powinien znaleźć się na szczycie listy, ale w przypadku kiedy w trakcie jego wgrywania usuwaliśmy inne pliki, to mógł on trafić w zupełnie inne miejsce. Nowy firmware umożliwia sortowanie plików na karcie SD zarówno po nazwie, jak i dacie ich dodania. Maksymalna ilość plików jakie możemy posortować wynosi 100.

Kontrola kompletności pliku gcode

Częstym przypadkiem nagłego przerywania procesu drukowania 3D jest niekompletność pliku gcode. Dzieje się tak wówczas, gdy wyciągniemy z komputera kartę pamięci, zanim wszystkie dane zostaną na nią skopiowane. Drukarka 3D będzie teraz sprawdzać poprawność zapisanych danych, poprzez poszukiwanie sekwencji końcowej w pliku. Pomimo wykrycia błędu decyzja o rozpoczęciu drukowania i tak należy do nas.

Kalibracja pierwszej warstwy

Plik V2_calibration.gcode jest teraz integralną częścią firmware i przy kalibracji pierwszej warstwy nie jest wymagana karta SD. Na samym końcu procesu kalibrowania drukowany jest mały prostokąt sprawdzający poprawność jego przeprowadzenia.

Poprawiona kalibracja XYZ

We wcześniejszej wersji oprogramowania, pochylenie osi Z w zakresie od 0° do 0,12° przedstawiane było zawsze jako 0°. W chwili obecnej, w czasie kalibracji podawana jest dokładna wartość przeprowadzonego pomiaru.

Nowy firmware można pobrać tutaj.

Źródło: www.prusaprinters.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like