Alternatywny gips wydrukowany w 3D

0

Złamana kość palców lub pęknięte kości dłoni nie muszą oznaczać całkowitego unieruchomienia. Naukowcy z Singapuru mają dla pacjentów alternatywę. Bend (ang. to bend – zginać) – czyli elastyczna szyna wydrukowana w 3D – może zastąpić tradycyjny sztywny gips lub szyny, które ograniczają ruch w czasie leczenia przemieszczeń i złamań paliczków oraz kości dłoni.

Złamania palców oraz zwichnięcia stawów międzypaliczkowych to urazy, których można doznać nawet przy codziennych zajęciach i ćwiczeniach. Ten, kto choć raz doświadczył tego na własnej skórze, wie, z jakimi uciążliwościami i dyskomfortem wiążą się takie kontuzje. Mimo, że nie zagrażają one życiu, trzeba leczyć je natychmiast, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do przykrych konsekwencji w postaci ograniczeń ruchu i nieodwracalnych deformacji.

Bend ma gładką i elastyczną strukturę przypominającą sprężynę. Mechanizm usztywnia palec, jednak nie ogranicza znacznie jego ruchu. W przypadku tradycyjnych szyn zakres ruchu to ok. 30 stopni, natomiast kiedy korzysta się z Benda, kąt ten wzrasta aż do 50 stopni. Badacze przewidują, że w zależności od przypadku, będzie trzeba nosić go od czterech do sześciu tygodni.

bend 1

Co ciekawe, Bend to uniwersalne rozwiązanie, które pasuje do palców każdego pacjenta. Potrzebne do tego są jedynie cztery pomiary, oparte o prześwietlenia, które dają pełny obraz na temat urazu. Materiał, z którego wydrukowany jest produkt to nylon. Projekt został opracowany przez naukowców z Państwowego Uniwersytetu  i Państwowego Szpitala Uniwersyteckiego w Singapurze.

Ponieważ wielokrotnie łamałam i wybijałam sobie palce, rozwiązanie bardzo mnie przekonuje. Fakt, że szyna nałożona na złamanie, nie ograniczałaby podstawowych czynności takich jak choćby pisanie, przeważa za zastosowaniem Benda.

Źródło: http://www.3ders.org

Udostępnij.

O autorze

Paulina Winczewska

Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.