Antygrawitacyjnego drukowania 3D ciąg dalszy… Tym razem metal!

2

W maju zeszłego roku, Marcin Kwapisz pisał o innowacyjnym projekcie autorstwa Petra Novikov, Sašy Jokića i Jorisa Laarmana w postaci antygrawitacyjnej drukarki 3D – MX3D Resin. Za pomocą tego urządzenia – oraz specjalnego materiału do druku 3D jest możliwe drukowanie w powietrzu, bez podpór i pod dowolnym kątem i na dowolnym podłożu. Dzięki użyciu szybko utwardzającej się żywicy, drukarka 3D będąca w istocie ramieniem robota, rysuje w powietrzu natychmiast zastygające kształty, tworzące fantastyczne wzory. Po 9 miesiącach pracy twórcy urządzenia poszli o krok dalej i zaprezentowali coś co działa na dokładnie tej samej zasadzie, tyle tylko że… drukuje z metalu!

 Projekt powstał przy wsparciu firmy Acotech oraz pod patronatem Autodesku – twórcy m.in. oprogramowania AutoCAD. Urządzenie o nazwie MX3D-METAL jest hybrydą robota przemysłowego, maszyny spawalniczej i drukarki 3D. Może drukować z takich metali jak stal, stal nierdzewna, aluminium, brąz i miedź. Podobnie jak w przypadku wersji polimerowej, tak i tym razem obiekty powstają w powietrzu bez potrzeby tworzenia jakichkolwiek podpór.

Źródło: www.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

Proces druku polega na nakładaniu małych ilości roztopionego metalu na podobnej zasadzie do 3Doodlera. Oczywiście w przypadku tego urządzenia proces ten jest bez porównania bardziej skomplikowany. Oprogramowanie sterujące odpowiada m.in. za kontrolę nad temperaturą topienia / spawania materiału. Jest to o tyle ważne, gdyż każdy metal wymaga całkowicie niezależnych ustawień jak również stosowania różnych głowic. Mimo to czas w jakim drukowane są obiekty nie da się porównać z żadną maszyną drukującą w 3D z metalu.

Źródło: www.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

Mimo oczywistych zachwytów nad tym urządzenim, warto zauważyć, iż… trudno będzie mu znaleźć rzeczywiste zastosowanie. Mimo upływu aż 9 miesięcy (w świecie druku 3D to prawie jak dekada!) o prekursorze MX3D-METAL było cokolwiek cicho? Mimo iście rewolucyjnego rozwiązania, urządzenie nie spotkało się poważniejszym zainteresowaniem przedsiębiorców, nie trafiło ono do sprzedaży – a przynajmniej nic o tym nie wiadomo? Co prawda w ten projekt zaangażowały się dość duże firmy, to jednak wciąż jesteśmy bardziej na etapie eksperymentowania i poszerzania horyzontów, niż tworzenia komercyjnego produktu.

Na chwilę obecną MX3D-METAL to zjawiskowy i bardzo innowacyjny… 3Doodler dla przemysłu. Możliwe iż w tej formie znajdzie swoich amatorów, ale na wyjątkowo sprecyzowane oczekiwania. Nie wiem czy taki Airbus, o którym pisałem w jednym z wcześniejszych artykułów byłby zainteresowany takim urządzeniem…?

Źródło: www.3ders.org

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.