W maju zeszłego roku, Marcin Kwapisz pisał o innowacyjnym projekcie autorstwa Petra Novikov, Sašy Jokića i Jorisa Laarmana w postaci antygrawitacyjnej drukarki 3D – MX3D Resin. Za pomocą tego urządzenia – oraz specjalnego materiału do druku 3D jest możliwe drukowanie w powietrzu, bez podpór i pod dowolnym kątem i na dowolnym podłożu. Dzięki użyciu szybko utwardzającej się żywicy, drukarka 3D będąca w istocie ramieniem robota, rysuje w powietrzu natychmiast zastygające kształty, tworzące fantastyczne wzory. Po 9 miesiącach pracy twórcy urządzenia poszli o krok dalej i zaprezentowali coś co działa na dokładnie tej samej zasadzie, tyle tylko że… drukuje z metalu!

 Projekt powstał przy wsparciu firmy Acotech oraz pod patronatem Autodesku – twórcy m.in. oprogramowania AutoCAD. Urządzenie o nazwie MX3D-METAL jest hybrydą robota przemysłowego, maszyny spawalniczej i drukarki 3D. Może drukować z takich metali jak stal, stal nierdzewna, aluminium, brąz i miedź. Podobnie jak w przypadku wersji polimerowej, tak i tym razem obiekty powstają w powietrzu bez potrzeby tworzenia jakichkolwiek podpór.

Źródło: www.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

Proces druku polega na nakładaniu małych ilości roztopionego metalu na podobnej zasadzie do 3Doodlera. Oczywiście w przypadku tego urządzenia proces ten jest bez porównania bardziej skomplikowany. Oprogramowanie sterujące odpowiada m.in. za kontrolę nad temperaturą topienia / spawania materiału. Jest to o tyle ważne, gdyż każdy metal wymaga całkowicie niezależnych ustawień jak również stosowania różnych głowic. Mimo to czas w jakim drukowane są obiekty nie da się porównać z żadną maszyną drukującą w 3D z metalu.

Źródło: www.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

Mimo oczywistych zachwytów nad tym urządzenim, warto zauważyć, iż… trudno będzie mu znaleźć rzeczywiste zastosowanie. Mimo upływu aż 9 miesięcy (w świecie druku 3D to prawie jak dekada!) o prekursorze MX3D-METAL było cokolwiek cicho? Mimo iście rewolucyjnego rozwiązania, urządzenie nie spotkało się poważniejszym zainteresowaniem przedsiębiorców, nie trafiło ono do sprzedaży – a przynajmniej nic o tym nie wiadomo? Co prawda w ten projekt zaangażowały się dość duże firmy, to jednak wciąż jesteśmy bardziej na etapie eksperymentowania i poszerzania horyzontów, niż tworzenia komercyjnego produktu.

Na chwilę obecną MX3D-METAL to zjawiskowy i bardzo innowacyjny… 3Doodler dla przemysłu. Możliwe iż w tej formie znajdzie swoich amatorów, ale na wyjątkowo sprecyzowane oczekiwania. Nie wiem czy taki Airbus, o którym pisałem w jednym z wcześniejszych artykułów byłby zainteresowany takim urządzeniem…?

Źródło: www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Komentarze

 1. >drukować
  >zjawiskowy
  >innowacyjny

  Hehe, kocham ten hype na druk 3D. 🙂

  >Mimo iście rewolucyjnego rozwiązania, urządzenie nie spotkało się poważniejszym zainteresowaniem przedsiębiorców, nie trafiło ono do sprzedaży – a przynajmniej nic o tym nie wiadomo?

  Ta “super rewolucyjna technologia drukowania 3D metalem” jeszcze rok temu nazywała się napawaniem – http://pl.wikipedia.org/wiki/Napawanie . W ten sposób konserwowało się np. tory tramwajowe w czasach kiedy nikt nawet nie marzył o CNC. Mało tego, taką “drukarkę” można kupić… u czeskiego producenta! http://www.kskct.cz/web/podstranka.php?jazyk=pl&odkaz=plazma Trzeba im podpowiedzieć żeby zaczęli sprzedawać swoje maszyny jako drukarki 3D. Gwarantowany kilkusetprocentowy wzrost sprzedaży. 🙂

  http://www.kskct.cz/images/foto/ppc250gmr.jpg

  Wspomniany “rewolucyjny” 3Doodler to nic innego jak spawarka do plastiku z dodatkowym chłodzeniem. Drut z PlastSpawu pierwotnie był przeznaczony właśnie do takich celów.

  Ciekawe która jeszcze technologia addytywna zostanie wynaleziona na nowo jako druk 3D. Ja stawiam na budowanie domów z pianki poliuretanowej dla krajów rozwijających się. 🙂

  1. -ale zapomniałeś dodać, że ta przedstawiona przez Ciebie maszyna pracuje (prawdopodobnie) tylko w dwóch osiach a ten robot z newsa może wywijać na wszystkie strony swoim ramieniem, więc ma znacznie większe możliwości tworzenia skomplikowanych kształtów.
   Tak czy siak pomysł jest świetny na “druk 3d” – oczywiście technologia i oprogramowanie musi się rozwijać by się spopularyzować. Zastosowań z pewnością znajdzie się nie mało, jednak nie liczyłbym, że takie urządzenia trafią pod domowe strzechy, natomiast do warsztatów rzemieślniczych (także np różnych artystów) i fabryk jak najbardziej tak.

   I tak przy okazji inna bardzo ciekawa technologia – cyfrowe bezmatrycowe gięcie blach – NC forming lub inaczej SPIF:
   (prawde pisząc to nie wiedziałem, że taka technologia istnieje- tak przypadkiem kiedyś znalazłem filmik i że w taki sposób można giąć blachy 😉
   http://www.youtube.com/watch?v=lRm2ifaUrGg
   http://www.youtube.com/watch?v=iNQ40MYwZqw

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować