Anycubic – jeden z największych na świecie producentów tanich, amatorskich drukarek 3D typu FDM / FFF i UV LCD, wprowadził na rynek nowe serie urządzeń – Anycubic Kobra i Anycubic Photon M3. Podobnie jak w przypadku zaprezentowanych w zeszłym roku drukarek 3D Creality – głównego rywala firmy na rynku chińskim, mamy tu do czynienia przede wszystkim z serią prostych, acz bardzo funkcjonalnych upgrade’ów konstrukcyjnych, które podnoszą jakość pracy urządzeń i wynoszą te tanie konstrukcje na poziom zbliżony już z drukarkami 3D klasy desktopowej.

Pierwsza z nowości – Anycubic Kobra, to odpowiedź producenta na model Creality Ender 3 S1. Konstrukcja jest oparta na modelu klasycznej Prusy i3. Posiada podobny obszar roboczy na poziomie 22 x 22 x 25 cm i jedną głowicę drukującą, zdolną do osiągnięcia maksymalnej temperatury 260°C. Stół roboczy jest podgrzewany do temperatury 110°C, co pozwoli na druk 3D ze wszystkich najpopularniejszych materiałów w rodzaju PLA, ABS, PETG czy TPU.

Nowościami konstrukcyjnymi są:

  • system automatycznej kalibracji o nazwie Anycubic LeviQ, który wykonuje 25 pomiarów na powierzchni stołu roboczego
  • ekstruder bezpośredni, który ułatwi pracę z bardziej wymagającymi materiałami, jak np. wspomniane TPU
  • dotykowy ekran sterujący LCD o przekątnej 4,3″
  • zdejmowana, giętka nakładka na stół roboczy, pomagająca w odklejaniu wydruków z jego powierzchni.

Cena to 299 dolarów. Drukarka 3D jest oferowana w zestawie do samodzielnego montażu (4 komponenty: stół, rama, uchwyt na filament i panel sterujący).

Drugi model z nowej serii to Kobra Max, która posiada wszystkie powyższe funkcjonalności, ale powiększony obszar roboczy do aż 40 cm w osiach XY i 45 cm w osi Z oraz czujnik przepływu filamentu w standardzie. W przeciwieństwie do mniejszej wersji, oś Y z głowicą drukującą porusza się na dwóch śrubach zamiast jednej. Niestety większy stół roboczy posiada jedno istotne ograniczenie – jego maksymalna temperatura to 90°C, a więc jest to na pograniczu limitu wymaganego dla pracy z ABS (inna sprawa, że wydruki 3D z tego materiału na pełnej powierzchni XY nie mają najmniejszego sensu, z uwagi na skurcz). Cena drukarki 3D to 569 dolarów.

Kolejne trzy nowości to flagowe, fotopolimerowe drukarki 3D Anycubic: Photon M3, Photon M3 Plus i Photon M3 MAX. Podstawowym, najtańszym modelem jest Photon M3 kosztujący 299 dolarów. Obszar roboczy to 18 x 16,4 x 10,2 cm. Urządzenie jest wyposażone w 7,6-calowy monochromatyczny ekran LCD 4K+ i współczynnik kontrastu 400:1, dzięki czemu ma drukować modele z dokładniejszymi krawędziami i narożnikami od swoich poprzedników. Dodatkowo, ekran LCD został pokryty folią ochronną, zapobiegającą przypadkowym zadrapaniom. Stół roboczy ma wycięty, teksturowany wzór szachownicy, który poprawia przyczepność drukowanych modeli do jego powierzchni.

Photon M3 Plus posiada wszystkie powyższe funkcjonalności, a dodatkowo trzy istotne zmiany:

  • większy obszar roboczy, na poziomie 24.5 x 19.7 x 12.2 cm
  • automatyczny system napełniania pojemnika z żywicą nowym materiałem – Anycubic Auto Resin Filler; uzupełnia materiał w trakcie pracy, eliminując w ten sposób ryzyko jego wyczerpania się trakcie pracy
  • komunikacja z Anycubic Cloud – systemem zdalnego zarządzania pracą drukarek 3D.

Drukarka 3D kosztuje 699 dolarów.

Ostatnia nowość to Photon M3 Max, o już naprawdę dużym obszarze roboczym na poziomie 30 x 29.8 x 16.4 cm. Drukarka 3D posiada ten sam zestaw funkcjonalności co M3 Plus i kosztuje 1099 dolarów.

Źródło: www.anycubic.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like