Arburg – czołowy producent systemów do formowania wtryskowego w Europie, który od blisko 9 lat rozwija własne, autorskie systemy do druku 3D, oparte o czysty granulat zamiast filamentu, w przyszłym tygodniu zaprezentuje na targach Formnext szeroką gamę aplikacji możliwych do wykonania na drukarkach 3D Freeformer. Jedna z kluczowych prezentacji będzie dotyczyć produkcji implantów wykonanych z materiału PEEK klasy medycznej.

PEEK (polietheretherketon) jest jednym z najbardziej interesujących i pożądanych przez branżę medyczną tworzyw sztucznych. Podczas targów Formnext jakie rozpoczną się w przyszłym tygodniu we Frankfurcie nad Menem, drukarka 3D Arburg Freeformer 300-3X, będzie drukować modele 3D wykonane z PEEK klasy medycznej. Urządzenie wykorzystuje w pracy czysty granulat, który jest topiony i natryskiwany na stół roboczy w formie małych kropli, tworząc z nich przestrzenne struktury metodą przyrostową.

Wykorzystywanym materiałem będzie Vestakeep i2 G, który jest oryginalnym granulatem z tworzywa sztucznego produkowanym przez partnera Arburg – firmę Evonik. Są one z powodzeniem wykorzystywane np. do produkcji niestandardowych implantów kości twarzoczaszki. Materiał ten jest certyfikowany dla wykonywania stałych implantów medycznych..

Inne zastosowanie dla sektora medycznego zostanie zademonstrowane w obszarze materiałów kompozytowych. W ramach projektu realizowanego ze Szpitalem Uniwersyteckim w Bazylei, który wykorzystuje drukarkę 3D Arburg 200-3X, na stoisku będą prezentowane implanty resorbowalnym resomerem implantu LR 706 – kompozytem poli L-laktyd-co-D, L-laktydu i ß-TCP produkcji Evonik, który zawiera dodatkowo 30% domieszek ceramicznych. Ta kombinacja materiałowa sprawia, że ​​implanty są bardziej stabilne i uwalniają wapń, aby stymulować wzrost kości.

Źródło: www.formnext.mesago.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News