Asus to jeden ze światowych liderów rynku produkcji podzespołów oraz sprzętu komputerowego. Ich głównym i podstawowym produktem są przede wszystkim płyty główne i karty graficzne. W swojej ofercie posiadają je między innymi w specjalnych edycjach dedykowanych dla graczy. Taki sprzęt powinien nie tylko charakteryzować się dużą wydajnością, ale też przede wszystkim dobrze wyglądać. Dzięki umożliwieniu customizacji podzespołów za sprawą drukowanych w 3D paneli, każdy „hardkorowy gracz” z pewnością dostosuje je do swoich preferencji.

Na przełomie maja i czerwca na targach Computex 2016, firma Asus nieśmiało zaprezentowała nowe rozwiązania w zakresie personalizacji swoich podzespołów komputerowych. Głównie dotyczyły one przeznaczonej dla graczy, płyty głównej Z170 Pro Gaming/Aura. Były to przede wszystkim panele z nadrukowanym na nie logo oraz wszelkiego rodzaju osłony na przewody. Za to rozwiązanie przyznano jej jedną z targowych nagród.

Najbardziej zachwyceni takim rozwiązaniem byli oczywiście gracze. Dla zwykłego „śmiertelnika” płyta główna, to płyta główna (być może nawet nie wie o jej istnieniu) i najlepiej niech siedzi sobie niewidoczna, zamknięta w szczelnej obudowie. Komputery przeznaczone do gamingu to natomiast istne dzieła sztuki designerskiej. Wszelkiego rodzaju przeźroczyste obudowy, podświetlenia, panele i inne modyfikacje są w tym środowisku na porządku dziennym. Nie dziwi więc fakt, że komuś zależy, aby element, który w tradycyjnym komputerze jest niewidoczny, wyglądał jak najlepiej.new-asus-gaming-motherboard-includes-mount-3d-printed-attachments-4

Od czasu targów, po zebraniu i przeanalizowaniu wielu uwag i sugestii, postanowiono nieco zmodyfikować Z170 Pro. Dodano do niej przede wszystkim specjalne punkty montażowe, w których można mocować części drukowane. Jednak ze względu na fakt, że omawiana płyta główna była już w zaawansowanym stadium projektowym, to nie wszędzie była możliwość „wciśnięcia” dodatkowych otworów. Zrobiono to więc jedynie w miejscach, które na to pozwalały.

new-asus-gaming-motherboard-includes-mount-3d-printed-attachments-5

Społeczność skupiona wokół produktów Asusa już zaczęła wprowadzać swoje rozwiązania i drukowane w 3D pomysły. Są to nie tylko personalizowane panele, ale też uchwyty na wspomagające w montażu dodatkowych podzespołów. Jednym z najciekawszych projektów jest uchwyt na wentylator 120 mm, który jednocześnie stanowi podparcie pod dość ciężką kartę graficzną Sabertooth Z170.

Wszystkie wykonane przez społeczność gamingową projekty można obejrzeć oraz pobrać bezpośrednio z ich forum.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

1 Komentarz

  1. Bardzo dobry pomysł. Możliwości dawane przez druk 3d już dawno prosiły się o szersze wykorzystanie przez twórców podzespołów.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D