Coraz więcej firm z branży automotive skupia się na stworzeniu komercyjnego pojazdu, wykonanego przede wszystkim przy użyciu drukarek 3D. Jak się okazuje, ziemskie tereny przestały stanowić wyzwanie dla projektantów z Audi, którzy postanowili pójść o krok dalej.

Pomysł ten związany jest z projektem Google Lunar XPrize, polegającym na wysłaniu na Księżyc pojazdu, który będzie w stanie przejechać co najmniej pięćset metrów, zrobić zdjęcia na jego powierzchni i wysłać je na Ziemię. Pojazd ten powinien być w 90% sfinansowany ze środków własnych. Grupa Part Time Scientists, wspierana przez firmę Audi, zdecydowała się podnieść rękawicę, zapowiadając najnowszego księżycowego robota z napędem na cztery koła – Audi LunarQuattro, wydrukowanego w technologii 3D, składającego się z aluminium i tytanu, które umożliwią przetrwanie pojazdu w ekstremalnie ciężkich warunkach.

Grupa PT Scientists konkuruje z 15 innymi drużynami, a gra jest warta świeczki. Pula nagród wynosi 30 milionów dolarów, z czego 20 milionów przeznaczone jest dla firmy, która zrealizuje zadanie najszybciej. Głównym założeniem organizatora konkursu było zainteresowanie prywatnych firm badaniem kosmosu. Czasu pozostało niewiele – zadanie należy wykonać do 2017 roku.

Więcej niż tylko 3D

Druk 3D wyprzedza obróbkę CNC oraz inne tradycyjne techniki produkcji, ponieważ daje możliwość stworzenia pustych w środku elementów ułatwiających poprowadzenie przewodów elektrycznych. Według założenia kierującego projektem – Roberta Böhme, elementy te będą miały około jednego milimetra grubości. Członkowie PT Scientists nie chcą spocząć jedynie na użyciu technologii 3D na Ziemi, aby skonstruować łazik.

audi lunar quattro 2

Zakładają możliwość drukowania bezpośrednio na Księżycu, przy użyciu regolitu. Byłoby to oszczędnością: czasu, środków finansowych, a również energii potrzebnej do wybudowania ich na Ziemi i wysłania ich na Księżyc. Co więcej regolit zawiera ogromne ilości: aluminium, tytanu i magnezu, co czyni go niemal idealnym budulcem. Kolejnym futurystycznym pomysłem niemieckich naukowców jest „rozpuszczenie” gleby księżycowej do formy drogi, po której mogłyby przemieszczać się szybko i efektywnie roboty księżycowe. Realizacja tej koncepcji jest jednak bardzo czasochłonna.

3 kroki do sukcesu

Aby wygrać, PT Scientists muszą sprostać trzem głównym zadaniom konkursowym: Audi LunarQuattro powinien pokonać dystans 384 000 km pomiędzy Ziemią a Księżycem i bezpiecznie wylądować; przejechać odległość 500 metrów po powierzchni Księżyca; wykonać zdjęcia w jakości HD. Spośród wszystkich założeń najtrudniejsze jest drugie – pojazd może mieć problemy z przemieszczaniem się po nierównym, pokrytym regolitem terenie, który jest tysiąc razy cieńszy od piasku kwarcowego.

audi lunar quattro 3

Dla naukowców nagroda sama w sobie nie jest jednak najważniejsza, ich celem jest przekazanie ludzkości tajemnic skrywanych przez Księżyc. „Dla nas to przede wszystkim bardzo pomysłowe rozwiązanie z wykorzystaniem inżynierii, nie nagroda pieniężna. Czy moglibyście wymienić choćby jedną tak dużą firmę [spoza branży], która poświęca się i mówi, że chce zaangażować się w badania nad przestrzenią kosmiczną?” – mówi Böhme.

Projekt wydaje się być niezmiernie skomplikowany, a czas płynie nieubłagalnie. Pozostaje nam jedynie przyglądać się i trzymać kciuki za sąsiadów. Jeśli Niemcy sprostają wyzwaniu, będzie to niesamowity wyczyn, w końcu człowiek stał ostatnio na srebrnym globie prawie 43 lata temu.

https://www.youtube.com/watch?v=vBsV2PAaHRo

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3]

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

  2 Komentarze

  1. Świetnie, lubię “Audi “, chyba jestem ” amator ” ( Łódź powinna wiedzieć ) … ale zespoły powinny pracować bez wsparcia firm.
   Poproszę o źródła gdzie regolit zawiera ” ogromne ilości: aluminium, tytanu i magnezu, co czyni go niemal idealnym budulcem.” oczywiście na Księżycu.
   Zróbcie synchronizację komentarzy z fb.

   1. Panie Michale, Łódź wie 😉 Uczestnicy powinni przeznaczyć 90% wkładu własnego na finansowanie projektu, stąd możliwość współfinansowania go przez firmę “Audi”. Tutaj trochę informacji na temat składu regolitu: http://www.kosmonauta.net/2011/03/materialy-z-regolitu/.

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Może cię również zainteresować

  Więcej w Projekty 3D