Jakiś czas temu pisałem o wypuszczeniu przez Porsche i Hondę modeli swoich samochodów, przeznaczonych do druku 3D. Akcentowałem jak fajnym jest to pomysłem, gdyż pozwala użytkownikom na tworzenie obiektów innych niż zwykle zalegają na wirtualnych półkach Thingiverse lub pokrewnych platform z projektami. Tymczasem Autodesk (twórca m.in. AutoCAD`a) wypuścił na platformie Autodesk 123D zestaw modeli statków i pojazdów kosmicznych należących do chińskiego programu kosmicznego.

Aby skorzystać z modeli, należy mieć utworzone konto na platformie Autodesku. Projekty zostały wykonane za pomocą 123D Design, jakkolwiek można również pobrać gotowe pliki STL. Modele składają się z kilku niezależnych części, które składane są na wcisk – wyjątek stanowi projekt lądownika księżycowego, gdzie jeden z elementów wymaga klejenia.

Źródło: www.blog.123dapp.com

Źródło: www.blog.123dapp.com

Jako że Autodesk od pewnego czasu jest oficjalnym partnerem MakerBota (…lub odwrotnie), modele zostały zaprojektowane z myślą o Replicatorze 2. Tym samym w przypadku drukarek o innym – mniejszym obszarze roboczym, może okazać się konieczne przeprojektowanie niektórych elementów.

Źródło: www.blog.123dapp.com

Źródło: www.blog.123dapp.com

Program chińskiej agencji kosmicznej był niezwykle aktywny w zeszłym roku, choć nie obyło się bez problemów (np. przypadek Yutu – pojazdu księżycowego, który przeżywa aktualnie problemy komunikacyjne z Ziemią). Poniższe modele są zatem bardzo na czasie i stanowią fantastyczny przykład na to co fajnego można stworzyć za pomocą drukarki 3D. Do wydrukowania są:

Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko rejestrować się (o ile jeszcze nie jesteście zarejestrowani?), logować się i pobierać. Jak widać na powyższych zdjęciach, wydrukowane modele robią niesamowite wrażenie i stanowią dużo ciekawsze wyzwanie od powszechnych na Thingiverse wazonów etc.

Źródło: www.blog.123dapp.com via www.3dprintingindustry.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D