Proszę Państwa, zanosi się na to iż rok 2014 zapamiętamy na długo. Całkiem możliwe że już ten rok zostanie okrzyknięty początkiem rewolucji w druku 3D. Wracając do rozmów sprzed roku czy półtora doskonale pamiętam jak wszyscy się zastanawiali czemu „wielcy” nie wchodzą jeszcze z własnymi produktami. Wielu dopatrywało się w tym początku popularyzacji drukarek 3D bo przez milionowe finansowanie poprawy głównych wad druku 3D oraz wypuszczanie milionów produktów na rynek można to osiągnąć. Małe firmy, nawet z udanymi produktami bez ogromnych pieniędzy, fabryk i sieci dystrybucji szybko nie wprowadzą druku 3D pod strzechy „Kowalskiego”. Dlatego wydarzenia tego roku tak ciekawie się prezentują.

Pierwszą ciekawą wiadomością w tym roku było wejście na rynek 3D firmy Autodesk z platformą dla druku 3D o nazwie SPARK. Rozpaliło to wyobraźnię wielu bo w końcu gigant zrobił pierwszy krok a platforma Spark była naprawdę doceniona. Można powiedzieć ze za pomocą tego oprogramowania dałoby się ujednolicić druk 3D  we wszystkich dziedzinach od konsumenckich drukarek FDM i SLA po warte miliony maszyny spiekania laserowego. To byłby pierwszy krok…

HP Spark 01

Niedawno HP ogłosiło wejście na rynek 3D z rewolucyjną technologią Multijet Fusion, która ma przyspieszyć druk 3D dziesięciokrotnie! No cóż, mają te miliony aby przesunąć granice innowacyjności i stworzą maszyny przystępniejsze. Jednak na razie zanosi się na to że pierwsze drukarki zobaczymy dopiero w 2016 roku i są kierowane dla rozwiązań komercyjnych… ale to krok drugi.

HP 3D Printer

Teraz dowiaduję się, że obie gigantyczne nogi zaczęły współpracować się aby zrobić krok trzeci. HP oraz Autodesk łączą siły. A będąc bardziej przyziemnym rzec można, iż HP zaadoptowało Sparka aby go zintegrować ze swoją drukarką 3D i technologią Multijet Fusion.

Mam nadzieję, że kopa dostaną teraz konkurencka HP w postaci 3D Systems czy Stratasys i też pomyślą o platformie Stark. Tak czy siak jeśli ktoś kiedyś uzna że przełomem dla rewolucji przemysłowej było połączenie sił HP i Autodesk zakończone wspólnym dziełem to stało się to w 2014 roku, a WY jesteście na bieżąco!

Źródło: www.3dprint.com
Grafika: [1] [2] [3]

Marcin Kwapisz
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w biznesie w zakresie sprzedaży. Oprócz tego prowadzi szkolenia informatyczne i zajmuje się profesjonalną fotografią cyfrową.

    1 Comment

    1. Ciekaw jestem na jakich zasadach HP wzięło pod swoje skrzydła Autodeska. Sam pomysł jest dobrym posunięciem.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News