Proszę Państwa, zanosi się na to iż rok 2014 zapamiętamy na długo. Całkiem możliwe że już ten rok zostanie okrzyknięty początkiem rewolucji w druku 3D. Wracając do rozmów sprzed roku czy półtora doskonale pamiętam jak wszyscy się zastanawiali czemu „wielcy” nie wchodzą jeszcze z własnymi produktami. Wielu dopatrywało się w tym początku popularyzacji drukarek 3D bo przez milionowe finansowanie poprawy głównych wad druku 3D oraz wypuszczanie milionów produktów na rynek można to osiągnąć. Małe firmy, nawet z udanymi produktami bez ogromnych pieniędzy, fabryk i sieci dystrybucji szybko nie wprowadzą druku 3D pod strzechy „Kowalskiego”. Dlatego wydarzenia tego roku tak ciekawie się prezentują.

Pierwszą ciekawą wiadomością w tym roku było wejście na rynek 3D firmy Autodesk z platformą dla druku 3D o nazwie SPARK. Rozpaliło to wyobraźnię wielu bo w końcu gigant zrobił pierwszy krok a platforma Spark była naprawdę doceniona. Można powiedzieć ze za pomocą tego oprogramowania dałoby się ujednolicić druk 3D  we wszystkich dziedzinach od konsumenckich drukarek FDM i SLA po warte miliony maszyny spiekania laserowego. To byłby pierwszy krok…

HP Spark 01

Niedawno HP ogłosiło wejście na rynek 3D z rewolucyjną technologią Multijet Fusion, która ma przyspieszyć druk 3D dziesięciokrotnie! No cóż, mają te miliony aby przesunąć granice innowacyjności i stworzą maszyny przystępniejsze. Jednak na razie zanosi się na to że pierwsze drukarki zobaczymy dopiero w 2016 roku i są kierowane dla rozwiązań komercyjnych… ale to krok drugi.

HP 3D Printer

Teraz dowiaduję się, że obie gigantyczne nogi zaczęły współpracować się aby zrobić krok trzeci. HP oraz Autodesk łączą siły. A będąc bardziej przyziemnym rzec można, iż HP zaadoptowało Sparka aby go zintegrować ze swoją drukarką 3D i technologią Multijet Fusion.

Mam nadzieję, że kopa dostaną teraz konkurencka HP w postaci 3D Systems czy Stratasys i też pomyślą o platformie Stark. Tak czy siak jeśli ktoś kiedyś uzna że przełomem dla rewolucji przemysłowej było połączenie sił HP i Autodesk zakończone wspólnym dziełem to stało się to w 2014 roku, a WY jesteście na bieżąco!

Źródło: www.3dprint.com
Grafika: [1] [2] [3]

Marcin Kwapisz
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w biznesie w zakresie sprzedaży. Oprócz tego prowadzi szkolenia informatyczne i zajmuje się profesjonalną fotografią cyfrową.

  1 Komentarz

  1. Ciekaw jestem na jakich zasadach HP wzięło pod swoje skrzydła Autodeska. Sam pomysł jest dobrym posunięciem.

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Może cię również zainteresować

  Więcej w News