I tak prawie dzień w dzień, tydzień w tydzień… Jak nie CLIP – to Autodesk. Czołowy producent oprogramowania dla inżynierów wyrasta powoli na jednego z głównych rozgrywających w branży druku 3D. Jest obecny w kontekście praktycznie każdego nowego projektu, dostarczając bądź to swoje oprogramowanie bądź udzielając wsparcia finansowego. Autodesk uczestniczy w rozwoju technologii CLIP, jest częścią 3MF Consortium założonego przez Microsoft, rozwija swoją platformę SPARK oraz własną drukarkę 3D – Ember. Niedawno uruchomił fantastyczną platformę wprowadzającą najmłodszych w arkana druku 3D – Tinkerplay, a teraz… ogłosił opatentowanie nowego systemu druku 3D w technologii FDM, pozwalającego na łączenie wielu kolorów i/lub materiałów w jednym procesie.

Druk 3D w pełnym kolorze w technologii FDM to obszar, na którym poległa już niejedna firma… Najbliżej sukcesu jest póki co holenderski Builder, który potrafi póki co mieszać dwa kolory tworząc trzeci. Autodesk podąża w tym samym kierunku, próbując mieszać kilka kolorów na poziomie głowicy drukującej. Na podstawie grafik dołączonych do wniosku patentowego, drukarka 3D wydaje się być zaprojektowane tak, aby umożliwić drukowanie za pomocą wszystkich dostępnych filamentów, włączając w to np. elastyczne, czy przewodzące prąd.

Jak to ma działać? Filamenty są prowadzone do komory w kształcie spirali, gdzie mieszają się ze sobą przed opuszczeniem głowicy drukującej. Aby kontrolować przepływ filamentu, wykorzystano poziome sworznie suwakowe przymocowane do każdej rurki prowadzącej materiał do komory. Dodatkowo wykorzystano system kilku głowic drukujących, które będą rotować w zależności od tego jaki materiał ma być drukowany.

Autodesk patent 02

Nie da się ukryć, iż powyższe rozwiązania stanowią niejako mix kilku rozwiązań już obecnych na rynku. Mieszanie filamentów w komorze drukującej stosuje już wspomniany Builder. System kilku filamentów prowadzonych niezależnie do głowicy drukującej był wykorzystany przez niesławne botObjects, z kolei system kilku zmiennych głowic drukujących (konkretnie dwóch) jest obecny w CEL Roboxie.

Autodesk patent 03

No ale Autodesk to Autodesk – jak zwykle w takich przypadkach, duży może więcej…

Źródło: www.3dprintingindustry.com
Grafika: [1] [2] [3]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Komentarz

  1. Żeby im się tylko te rurki i filamenty nie poplątały 😉 😀

    Jak tak dalej będzie to kiedyś się wku*** – i opublikuje tutaj mój pomysł – tak prosty, że aż śmieszne, że na to nikt z wielkich jeszcze nie wpadł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w News