Autodesk, lider w dziedzinie oprogramowanie do projektowania 3D oraz prototypów cyfrowych, do 2017 roku zwolni blisko 1000 pracowników w ramach planowanej restrukturyzacji. Celem jest szybka i sprawna zmiana modelu biznesowego, który ma być oparty na subskrypcjach i rozwiązaniach w chmurze.

Autodesk jest właścicielem takich produktów jak AutoCAD, Autodesk 123D, Tinkercad, Meshmixer, 123D Catch oraz uczestnikiem 3MF Konsorcjum w randze Założyciela. Jest to potężna, globalna korporacja, o kapitalizacji ponad 11 mld dolarów, notowana na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Firma do tej pory zatrudniała ponad 7400 pracowników na całym świecie.

Jak powiedział Carl Bass, CEO Autodesk, ich celem jest „zredukować koszty, usprawnić organizacje i relokować zasoby tam gdzie są najbardziej potrzebne„. Kalifornijska spółka obok zwolnień, będzie także konsolidować swoje niektóre obiekty, aby zredukować pozostałe koszty stałe. W sumie restrukturyzacja obejmie 10% załogi, co daje redukcję dokładnie 925 etatów. Będzie ona kosztować od 85 do 95 mln dolarów, głównie jako koszt pracowniczy.

Prezes Autodesk, Carl Bass przekonuje, „że restrukturyzacja nie ma nic wspólnego z aktualną makroekonomiczną kondycją spółki. 2015 rok, a w szczególności ostatni kwartał  były bardzo dobre. Firma zanotował znaczne wzrosty, a także niesłabnący popyt na subskrypcje na nasze produkty.” Spółka tworząca profesjonalne oprogramowanie dla inżynierów, spodziewa się znacznych oszczędności w roku fiskalnym 2017.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy Autodesk stracił ponad 22 proc. na wartości akcji, podczas gdy indeks S&P 500 w tym samym czasie zjechał w dół o 9 proc.

Źródła: www.3ders.org, www.marketwatch.comwww.autodesk.com

Karol Krawczyński
W branży druku 3D działający od 2013 roku. Jego przygoda zaczęła się od FDM, a następnie rozwinęła w stronę profesjonalnych i przemysłowych rozwiązań z firmą Solveere. Autor blisko setki artykułów na CD3D, prowadził dział Rynki Finansowe w Gazecie Finansowej oraz magazyn Business Coaching. Pasjonuje się szermierką i fantastyką - obiema w szerokim ujęciu.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News