Paula McCartneya nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Brytyjski kompozytor multiinstrumentalista znany przede wszystkim jako członek legendarnej grupy The Beatles. Jest to też kolejna znana osoba, która od pewnego czasu będzie również kojarzona z drukiem 3D. A to wszystko dzięki krakowskiej firmie Aye Aye Labs, która postanowiła podjąć się tego niecodziennego wyzwania.

Na tegorocznym 3D Print Show, odbywającym się w dniach 21-23 maja w Londynie firma Aye Aye Labs oprócz swoich drukarek 3D postanowiła zaprezentować projekt, który zrealizowała. Nie było by w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że udało im się wydrukować naturalnych rozmiarów model osoby jednego Beatelsów, a dokładnie Paula McCartneya.

Całe przedsięwzięcie było możliwe do zrealizowania dzięki udostępnieniu przez McCartneya skanów 3D swojej osoby. Firma Aye Aye Labs postanowiła podjąć się tego dość ryzykownego zadania i go zrealizować. Aby cały efekt robił odpowiednie wrażenie, postanowiono wydrukować go w naturalnych rozmiarach !

fot1

Ekspozycja wydruku tych rozmiarów wymagała zgody samego sir Paula. Firma musiała się sporo natrudzić, ale ostatecznie otrzymała zgodę. Sam model 3D został udostępniony dla szerszej publiczności.  Dzięki temu każdy będzie miał możliwość wydrukowania go i  stania się posiadaczem własnego beatlesa.

Sam projekt składa się tylko z 11 części. Biorąc pod uwagę jego rozmiar to jest to naprawdę bardzo niewielka liczba. Wszystkie części zostały wydrukowane na trzech produkcyjnych egzemplarzach drukarki HotRod Henry. Ciekawostką jest fakt, że jakby do tego samego użyć tylko jednej drukarki zajęłoby to ponad tydzień !

fot4

Gdyby natomiast użyć do tego samego celu „standardowego” replikatora cały model musiałby być pocięty aż na 60-70 fragmentów. Do wydrukowania wszystkich części zużyto 7 kilkgramów specjalnego PLA w kolorze złotym. Zdecydowano się na takie rozwiązanie z dwóch powodów: Po pierwsze użycie kompozytu typu bronze/brassfill byłoby dość kosztowne. Po drugie, użycie PLA nie wymagało późniejszego szlifowania wydruków.

Mimo stosunkowo niewielkiej dokładności całość robi piorunujące wrażenie. Zasłużenie gotowy kompletny wydruk stał się największą atrakcją targów. Przyćmił nawet BigRepa.

fot3

Jeśli chcielibyście wydrukować własną podobiznę Paula McCartneya to model jest dostępny pod tym adresem: http://www.paulmccartney.com/news-blogs/news/print-your-very-own-3d-paul

Jeśli jednak zdecydujecie się na użycie „oryginalnego” filamentu to jest on dostępny na stronie firmy, która stworzyła ten niesamowity wydruk.

Po obecnym Prezydencie Stanów Zjednoczonych oraz Benjaminie Franklinie, słynny beatles dołączył do grona znanych osobistości, których postanowiono uwiecznić w postać mniejszych lub większych wydrukach. W tym gronie Paul McCartney na pewno się wyróżnia się na tyle aby zostać zapamiętanym na długie lata. Bardzo możliwe, że za jego decyzją udostępnienia skanów swojej osoby pójdą inni artyści.

A Wy jaką znaną osobę chcielibyście mieć możliwość wydrukowania ?

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like