Plastikowe butelki, oprócz swojego pierwotnego przeznaczenia – jako pojemnik na różnego rodzaju płyny, mogą również być użyte jako materiał do produkcji filamentu. Pomysł wykorzystania plastikowych butelek został zrealizowany przez jeden z argentyńskich start-upów, który stworzył nowy filament na bazie polietylenu, czyli materiału potocznie zwanego PET.

PET jest szeroko stosowany do produkcji butelek do napojów, a także do wyrobu tkanin Materiał ten jest bardzo lekki i wytrzymały na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, łatwo poddaje się recyklingowi. Jest również nietoksyczny.

Nowy filament nosi nazwę B-Pet i jest dostępny w czterech wariantach: transparentnym, białym, czarnym oraz niebieskim. Jak na razie nowy materiał jest dostępny tylko dla drukarek drukujących w technologii FDM/FFF, w najbliższej przyszłości pojawi się również B-Pet dla technologii SLS. Firma ma w planach wypuszczenie również własnej autorskiej drukarki 3D.

pet1

Czy pomysł produkcję różnego rodzaju filamentów z surowców wtórnych jest rozwiązaniem na coraz większy problem ze śmieciami? Trudno powiedzieć, ale na pewno pomysł ten warto rozszerzyć na inne materiały, które możemy pozyskać z recyklingu. Może się okazać, że tym sposobem jesteśmy w stanie stworzyć bardzo interesujące nowe rodzaje filamentów.

Źródło: 3dprintingindustry.com
Grafika:[1][2]

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

    1 Comment

    Comments are closed.

    You may also like