Jeszcze do niedawna by posiadać figurkę z ulubionego universum trzeba było wypatrywać jej w sklepie a kiedy już się pojawiła, zapłacić sporo pieniędzy by stała się naszą własnością. Obecnie, wraz z rozwojem druku 3D, taki problem staje się coraz rzadziej spotykany a same figurki są dużo tańsze. Warto zatem zadać sobie pytanie – czy przemysł zabawkarski i druk 3D wzajemnie się uzupełniają czy wykluczają? I jak zapatrują się na współpracę tych dwóch światów najbardziej znane firmy produkujące zabawki.

Całkiem niedawno pojawiła się bardzo ciekawa informacja – 3D Systems łączy swoje siły z Hasbro, producentem zabawek i gier. Kooperacja ma polegać na rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań do końca tego roku. Jak powiedział Brian Goldner, prezes Hasbro “Wierzymy, że druk 3D oferuje nieskończony potencjał dla nowych, niesamowitych rozwiązań w grach dla dzieci i cieszymy się ze współpracy z 3D Systems, uznanym liderem w tej przestrzeni.

Niestety poza tymi ogólnymi określeniami, firmy nie podały więcej szczegółów. Możemy póki co jedynie gdybać – być może współpraca będzie polegała na tworzeniu gier i aplikacji ze świata Hasbro z dodatkową możliwością zamówienia wydruku tworu swojej wyobraźni.

Źródło: www.theguardian.com

Źródło: www.theguardian.com

Nowe partnerstwo jest częścią niesłabnącego zainteresowania drukiem 3D w branży zabawkarskiej. Nie tak dawno Disney ogłosił, iż opracował oprogramowanie dzięki któremu można przekształcić animowane postaci w zabawki do wydrukowania na drukarkach 3D.

Ciekawe kooperacje świata zabawek i druku 3D pojawiają się na brytyjskim rynku. Takim przykładem jest akcja brytyjskiej organizacji charytatywnej Kids Company, która podczas jednego ze swoich eventów drukowała zabawki (na drukarkach Ultimaker) dla chorych dzieci za każdym razem kiedy ktoś wpłacił dotację. Warto wspomnieć również o ciekawym przykładzie brytyjskiego startup’u MakieLab, który umożliwia zaprojektowanie lalek za pomocą aplikacji (dostępnej na stronie i do pobrania w AppStore). Po zaprojektowaniu lalki można od razu zamówić jej wydruk.

Jeden z większych graczy na rynku zabawek – Mattel ogłosił jakiś czas temu, że inżynierowie firmy używają drukarek 3D do tworzenia prototypów lalek Barbie i samochodów Hot Wheels. Być może już niedługo Mattel umożliwi drukowanie swoich produktów również Klientom … ale to chyba jeszcze pieśń przyszłości.

Lego idzie pod prąd największych graczy i póki co nie planuje wykorzystywania drukarek 3D do niczego więcej niż prototypowanie. Uzasadniają swoją decyzję surowym wymaganiami jakie stawiane są klockom oraz kosztom, jakie związane są z drukiem 3D.

Przyszłość przemysłu zabawkarskiego przedstawia się zatem ciekawie – zobaczymy czy za kilka lat będziemy mogli bez problemu wydrukować każdą postać z ulubionej bajki naszych dzieci bądź dodrukować wyrwaną „całkiem przypadkiem” rękę czy nogę lalki Barbie. Póki co przed nami premiera kolejnej części filmu Transformers (Hasbro posiada licencję na produkcję zabawek z tej serii) – ciekawe czy będziemy mogli wydrukować swojego własnego Bumblebee 🙂

Źródło: www.theguardian.com

Agnieszka Goławska
Z zawodu i wykształcenia związana z branżą marketingu i IT.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w Projekty 3D