BendLay to nowy rodzaj filamentu do drukarek 3D wykorzystujących w druku ABS i PLA, który może stać się dla nich interesującą alternatywą. Głównymi zaletami BandLay`a jest bardzo wysoka wytrzymałość, przy równocześnie dużej giętkości i sprężystości.

Materiał do druku 3D do drukarki 3D

Filament BandLay
Źródło: www.orbi-tech.de

Producentem filamentu jest niemiecka firma Orbi-Tech. Jej produkt ma być rozwiązaniem w momencie gdy ABS jest zbyt twardy dla drukowanego modelu, a PLA niedostatecznie wytrzymałe. BendLey jest w istocie modyfikowanym ABS`em i co za tym idzie może być używany np. w produkcji opakowań dla branży spożywczej i medycznej. Jest transparentny podobnie jak poliwęglan, najlepiej zachowuje się w druku w temperaturach od 215° do 240°C.

Materiał do druku  3D do drukarki 3D

Porównanie giętkości filamentu BandLay do ABS i PLA
Źródło: www.3ders.org

Filament jest sprzedawany na stronie internetowej OrbiTech w cenie 32,80 € brutto za 0,75 kg materiału o grubości 3 mm (ok. 135 PLN czyli ok. 180 PLN za 1kg) i 39,90 € za 0,75 kg materiału o grubości 1,75 mm (ok. 165 PLN czyli ok. 220 PLN za 1kg). Do cen nalezy doliczyć koszty transportu.

Materiał do druku 3D do drukarki 3D

Filament BandLay
Źródło: www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować