Jedna z największych korporacji chemicznych świata – BASF, ogłosił zacieśnienie współpracy z HP, w zakresie produkcji materiałów do druku 3D. Koncern będzie dostarczał sproszkowane tworzywa sztuczne dla drukarek 3D drukujących w autorskiej technologii HP – Jet Fusion.

W marcu tego roku HP ogłosiło, że drukarki 3D jego autorstwa będą korzystały z materiałów dostarczanych przez niezależnych producentów, w ramach otwartej platformy, kontrolowanej przez firmę. Do tej pory gotowość do współpracy wyraziły już takie tuzy jak Evonik, Arkema czy właśnie BASF. HP zamierza z jednej strony korzystać z olbrzymiego doświadczenia w/w producentów w zakresie opracowywania nowych materiałów do druku 3D, a z drugiej zamierza zbierać jak najwięcej informacji z rynku i na bazie artykułowanych oczekiwań klientów, dążyć do stworzenia jak najszerszego spektrum materiałów.

BASF podchodzi bardzo poważnie do kwestii współpracy z HP – jak i swojej obecności na rynku druku 3D. Koncern uruchomił niezależną jednostkę R&D o nazwie Application Technology Centre for 3D printing, w strukturach jednego ze swoich oddziałów – BASF New Business GmbH, w niemieckim Heidelbergu. Nowy dział będzie koncentrował się wyłącznie na opracowywaniu i zlecaniu do produkcji nowych materiałów do druku 3D. Co ważne – BASF od początku nastawia się na produkcję masową, dając do zrozumienia jak bardzo wierzy w rozwój technologii przyrostowych w przyszłości.

BASF już od pewnego czasu prowadzi prace naukowo-badawcze nad nowymi surowcami z myślą o druku 3D. Niedawno na rynku pojawił się np. Ultrasint PA6 X028 – sproszkowany poliamid, dedykowany dla maszyn pracujących w technologii SLS. Wyróżnia się on zwiększoną wytrzymałością i odpornością temperaturową w stosunku do innych materiałów tego typu dostępnych w sprzedaży.

HP pojawi się ze swoimi maszynami na nadchodzących targach formnext we Frankfurcie nad Menem, które rozpoczynają się 15 listopada 2016 r.

Źródło: www.tctmagazine.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like