Chociaż pojedynczy konsumenci tego jeszcze w żaden sposób nie odczuwają – to się cały czas dzieje… Duże koncerny sukcesywnie poszerzają swoją obecność na rynku druku 3D przygotowując się do jego przejęcia w ciągu kilku najbliższych lat. W lipcu ubiegłego roku informowaliśmy, że BASF – jeden z największych producentów chemikaliów na świecie, uruchomił nową spółkę celową – BASF 3D printing Solutions GmbH, specjalizującą się w rozwiązaniach dedykowanych branży druku przestrzennego, a chwilę później ogłosił przejęcie znanego, holenderskiego producenta filamentów do desktopowych drukarek 3D typu FDM – Innofil3D. Teraz koncern poinformował o przejęciu dwóch kolejnych firm – Advanc3D Materials i Setup Performance.

Pochodząca z Hamburga Advanc3D Materials GmbH to firma specjalizująca się w produkcji materiałów stosowanych w technologii selektywnego spiekania laserem (SLS), z kolei pochodzący z Lyonu Setup Performance to główny partner technologiczny firmy. Dzięki przejęciu obydwu spółek BASF pozyskał specjalistów w obszarze technologii wytwarzania sproszkowanych tworzyw sztucznych na potrzeby druku 3D oraz całego know-how związanego z drukowaniem przestrzennym metodą SLS. BASF ogłosił całkowite przejęcie udziałów obydwu spółek.

Advanc3D Materials i Setup Performance to podmioty, których nazwy niewiele mówią znakomitej większości użytkowników drukarek 3D, jednakże w branży chemicznej obydwie firmy posiadają opinię wysokiej klasy specjalistów. Dokonane przez BASF przejęcie ma generalnie dwa wymiary – koncern nie tylko przejmuje wiedzę i doświadczenie obydwu podmiotów, lecz zarazem wchodzi nieco w drogę swoim bezpośrednim konkurentom. Advnc3D Materials współpracowało ściśle m.in. z Arkemą, Axaltą i Trinseo – innymi firmami z branży chemicznej, również zainteresowanymi obecnością na rynku materiałów eksploatacyjnych dla drukarek 3D.

BASF rozszerza swoje kompetencje w kolejnym elemencie technologii addytywnych – tym razem w segmencie urządzeń przemysłowych. Biorąc pod uwagę niedawne przejęcia Mitsubishi Chemical wydaje się, że jesteśmy świadkami prawdziwego wyścigu zbrojeń…

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like