BCN3D Sigma to jedna z najpopularniejszych, europejskich, niskobudżetowych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. W połowie zeszłego roku mieliśmy okazję testować to wyjątkowe urządzanie, przekonując się że tak jest faktycznie. Kilka miesięcy temu Sigma została poddana lekkiej modyfikacji i obecnie dostępna jest jako model R17. Na zakończonych w zeszłym tygodniu targach TCT Show w Birmingham, hiszpański producent zaprezentował światu swoje nowe, większe dziecko, o „wszystkomówiącej” nazwie Sigmax.

Podstawowa, a zarazem główna różnica pomiędzy Sigma, a Sigmax jest powiększony obszar roboczy tej drugiej. Jego wymiary wynoszą obecnie 420 x 297 x 210 mm. Dodając do tego funkcjonalność, która zapewnia tej drukarce 3D rozpoznawalność, czyli system podwójnych, niezależnie pracujących ekstruderów IDEX, otrzymujemy wszechstronne urządzenie, pozwalające na wykonywanie dwóch dużych modeli (duplikatów lub odbić lustrzanych) jednocześnie. Co ważne ich rozmiar może być porównywalny do modeli wykonanych na drukarkach 3D o typowym obszarze roboczym, wynoszącym około 200 mm w każdej osi.

W zależności od tego czy potrzebujemy dużej dokładności, czy większej prędkości druku, mamy możliwość wyboru głowicy z odpowiednią do danego typu zadania średnicą dyszy. Zakres jest tutaj dość szeroki i możemy wybierać z pośród rozmiarów 0,3 mm, 0,4 mm, 0,5 mm, 0,6 mm, 0,8 mm oraz 1,00 mm, co pozwala nam na pracę na warstwie od 0,05 mm do 0,5 mm. Dokładność pozycjonowania osi X, Y oraz Z wynosi odpowiednio 12,5 mikrometra, 12,5 mikrometra oraz 10 mikrometrów.

Lista kompatybilnych z Sigmax filamentów nie odbiega od przyjętych standardów i znajdziemy pośród nich między innymi PLA, ABS, PVA, Nylon, TPU, HIPS oraz wszelkiego rodzaju filamenty specjalne. Standardowo muszą to być tworzywa o średnicy 2,85 mm. Zgodnie z duchem idei open-source, wszystkie drukarki 3D od BCN3D posiadają otwarte źródła i bez problemu możemy pobrać z Internetu ich pełną dokumentację. Z tego też powodu Sigmax, tak jak jej poprzedniczki, korzystają ze specjalnie przystosowanej na ich potrzeby open-source’owej wersji popularnego slicera CURA.

Sigmax wyceniona została na 4.470 € i można ją już zamawiać m.in. na stronie oficjalnego polskiego dystrybutora – Global 3D.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like