Moveo to robotyczne ramię opracowane przez inżynierów z BCN3D (firmy znanej między innymi z produkcji drukarki 3D SIGMA) oraz Departament Edukacji Generalitat de Catalunya. Jest zasilane przez mikrokontroler Ardiuno Mega 2560 i opiera się na oprogramowaniu jego producenta.  Może poruszać się w pięciu osiach.

To opensourcowy projekt skierowany do uczniów szkół i uczelni wyższych, który powstał dzięki zastosowaniu technologii przyrostowych. Ma służyć do nauki robotyki i projektowania na potrzeby branż przemysłowych i mechanicznych.

BCN3D deklaruje, że nie zależy mu na komercjalizacji tego produktu lecz na rozpowszechnianiu go i używaniu w celach edukacyjnych, dlatego udostępnił wszelkie potrzebne modele CAD, pliki STL, firmware oraz wykaz materiałów i dokumentację do wglądu. Wszystko można pobrać z platformy twórców Moveo. Treści te mogą być oczywiście dowolnie modyfikowane przez zainteresowanych użytkowników i są dostępne w dwóch językach – angielskim i hiszpańskim.

Studiowanie na kierunkach technicznych jest bardzo rozwijającym doświadczeniem, jednak jeśli uczelnie chcą pokazywać, jak wyglądają niektóre procesy technologiczne, muszą liczyć się ze sporymi wydatkami. Często ponoszą je także studenci czy stażyści. Departament Edukacji Generalitat de Catalunya wyszedł ich potrzebom naprzeciw i wraz z BCN3D, stworzył urządzenie, które pozwoli doskonalić się studentom automatyki i robotyki, a również zredukuje ich wydatki na edukację.

Autorzy projektu otworzyli również warsztaty w 15 placówkach edukacyjnych na terenie Katalonii. Uczniowie objęci programem mogą korzystać w nich z ramienia robotycznego. We wrześniu BCN3D rozpoczną się również staże, podczas których będzie można będzie pracować przy użyciu Moveo oraz zgłębić wiedzę z zakresu programowania oraz robotyki.

bcn3d-technologies-develops-3d-printed-moveo-robotic-arm-schools-3Dzięki tej inicjatywie objęci programem już wkrótce będą mogli stworzyć własny model Moveo u siebie w domu.

IMG_0015_2

Źródło: BCN3D

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w Projekty 3D