BCN3D Sigma, to obecnie druga najpopularniejsza drukarka 3D wśród użytkowników 3DHubs. W połowie zeszłego roku miałem okazję przetestować to urządzenie w czasie pracy, wtedy też producent „uwolnił” drukarkę 3D, udostępniając wszystkie pliki i informacje niezbędne przy jej budowie. Kilka dni temu BCN3D zapowiedziała ulepszoną wersję Sigmy. R17 tafii do sprzedaży pod koniec lutego.

Drukarka 3D Sigma wyróżnia się bardzo ciekawym podejściem do dwugłowicowego układu druku 3D, gdyż zastosowano w niej dwa niezależne od siebie ekstrudery. Być może nie było to pierwsze użycie takiego systemu w historii niskobudżetowych drukarek 3D, ale to właśnie Sigmie udało się je rozpropagować, co przyczyniło się do jej niewątpliwego sukcesu. W czasie swojego testu jedyną rzeczą, do której się przyczepiłem, to głośność pracy Sigmy. To właśnie między innymi ten aspekt został poprawiony w wersji R17.

Znacznie cichszą kulturę pracy osiągnięto przede wszystkim poprzez zastosowanie nowego systemu chłodzenia. Wykorzystano nowe wentylatory, które gwarantują o wiele cichsze działanie, gwarantując równocześnie wysoką wydajność odprowadzania ciepłego powietrza. W urządzeniu zastosowano również nowe, przeprojektowane sterowniki silników krokowych, które dzięki zwiększonej wydajności przyczyniają się również do mniej hałaśliwej pracy silników. Za sprawą nowych mikrochipów poprawiono również zarządzanie energią.

Kolejna zmiana w konstrukcji R17, to wprowadzenie nowej rodziny głowic drukujących. Oba niezależne ekstrudery można teraz wyposażyć w jedną z sześciu głowic o średnicach dyszy z zakresu 0,3-1,0 mm. Najciekawszą z nich jest ta o średnicy 0,5 mm. Wykonano ją z wysokiej jakości stali, dzięki czemu możemy jej używać do drukowania z materiałów silnie ściernych.

Zwiększona liczba kombinacji możliwych do użycia w tym samym czasie głowic, zmusiła inżynierów BCN3D do ulepszenia oprogramowania, dzięki któremu użytkownik będzie miał możliwość skorzystania z tej wszechstronności. Sigma ProGen to nowy serwis internetowy, w którym będzie można wprowadzić swoją konfigurację głowic i materiałów, na podstawie których wygenerowane zostaną profile drukowania zarówno dla slicera Cura, jak i Simplify3D.

Zamówienia preorderowe w cenie 2655 € można składać od ósmego lutego, a ich wysyłka nastąpi na koniec tego samego miesiąca.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like