W poprzednim artykule opisującym moje stanowisko względem niskobudżetowego druku 3D na świecie zajawiłem koncepcję „beyond 3d printing„, czyli sposobu wykorzystywania tej technologii w sposób najbardziej efektywny. Chciałbym teraz zaprezentować wzorcowy przykład tego typu podejścia do druku 3D, a równocześnie rozpocząć cykl artykułów na ten temat, prezentując projekty, w których technologia ta jest tylko elementem całego procesu twórczego, a nie jego przedmiotem. Innymi słowy, pragnę skupić się na rzeczach gdzie druk 3D służy jedynie do wykonania określonego zakresu prac, a nie drukowania samego w sobie. Oto projekt kolejnego concept car, tym razem w wykonaniu VORMLab – firmy, w której działa znany ze współpracy z Materialination Andrzej Pawlikowski.

Zanim przejdziemy dalej, kilka słów wyjaśnienia dot. „beyond 3d printing” – to nie jest tak, iż odkryłem właśnie, że wydruki z drukarki 3D można obrabiać i przetwarzać robiąc z nich nowe rzeczy. W ten sposób działa praktycznie cała profesjonalna branża druku 3D na świecie. Na tym polega właśnie szybkie prototypowanie – w zależności od potrzeb wykorzystuje się albo modele wyjęte prosto z drukarki 3D, albo poddaje się je dodatkowej obróbce tworząc z nich zupełnie coś nowego. Cyklem tych artykułów zamierzam pokazać, że również niskobudżetowy – domowy druk 3D może iść w tym kierunku, nie ograniczając się wyłącznie do tego co zapewnia nam sama drukarka 3D.

vormlab 01

Wracają do tematu: jakiś czas temu Andrzej Pawlikowski, znany w społeczności druku 3D ze współpracy z Materialination, przesłał mi zajawki projektów nad którymi obecnie pracuje. Zaintrygowany tym, poprosiłem go aby odezwał się jak tylko je zakończy. Dziś mogę zaprezentować wszystkim efekt prac jego teamu – firmy VORMLab. Tak przedstawia ją sam Andrzej – „nasza historia jest dość ciekawa. Nasz background to wzornictwo przemysłowe – wcześniej pracowaliśmy przy wielu ciekawych projektach jak Materialination, czy PressPad. Od niedawna prowadzimy działalność usługową, w której projektujemy kompletne produkty z branży elektroniki użytkowej / IoT / smart things – od koncepcji przez design sprzętu czy aplikacji po projekt PCB i nadzór nad wdrożeniem i produkcję małoseryjną„.

vormlab 00

Michał Pytera, Bartłomiej Zimny i Andrzej Pawlikowski

Aktualnie VORMLab tworzą: Michał Pyteraf – modelarz oraz concept artist, Bartłomiej Zimny – CEO, dbający o ostatnie szlify w obiektach 3D oraz nadzoruje wszystkie prace związane z 2D i Andrzej Pawlikowski – CTO, dbający o zaplecze technologiczne, bezpośrednio współpracuje z inżynierami i programistami i spędza godziny w warsztacie.

Prezentowany dziś projekt został wykonany dla Norberta Adamowicza – absolwenta Akademii Sztuk Pięknych – Wydziału Form Przemysłowych w Krakowie. Jest to jego praca magisterska, przedstawiająca koncepcję supercar. Model auta został wykonany w skali 1:10.

vormlab 02

Proces jego powstawania był następujący: najpierw został wymodelowany w programie do projektowania obiektów 3D, odpowiednio pocięty, a poszczególne bryły zostały zamknięte.

vormlab 21

vormlab 22

Następnie poszczególne elementy zostały przesłane do drukarek 3D. Druk odbywał się na drukarkach 3D Prirx (jedna jest własnością firmy, pozostałe zostały użyczone przez samego Pirxa). Całkowity czas druku 3D wyniósł ok. 55 godzin, druk odbywał się na średniej jakości przy warstwie 0,20 – 025 mm. Jako że model był później szpachlowany ustawianie lepszej jakości druku 3D na poziomie 0,1 mm byłoby bezzasadne i wydłużyłoby tylko czas.

vormlab 13

Gdy kolejne wydruki 3D sukcesywnie schodziły z drukarek 3D, były poddawane obróbce:

  • usuwanie supportu
  • szlifowane (papier ścierny -40-60-80)
  • szpachlowanie i szlifowane (papier ścierny 200-400-800)
  • ponowne szpachlowanie
  • położenie podkładu i wyznaczenie błędów
  • kolejne szlifowanie
  • szpachla i szlifowanie aż do papieru ściernego 2500.

Na sam koniec solidna warstwa podkładu, finalny lakier i kalkomania. Mnóstwo roboty, prawda?

vormlab 17

Projekt obecnie można oglądać na wystawach końcowo-rocznych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Czytelnicy CD3D mogą podziwiać go u nas…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

3 Comments

  1. Bardzo fajny concept car! Przednie reflektory trochę podobne do tych z najnowszych modeli sedanów Audi. Całość mocno nawiązuje sylwetką do bolidów formuły 1. Kiedy/czy powstanie większy prototyp ? Można gdzieś w sieci zobaczyć inne prace Tego studenta krakowskiej ASP ? 🙂

  2. Dobry kierunek z tym nowym podejściem! A autko – konkretna zajawka!

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D