Beyond 3D printing: dłoń Obcego

4

James Bruton, to pochodzący z Southampton w Wielkiej Brytanii twórca replik kostiumów i postaci z filmów o bohaterach („heroes movies„) oraz Sci-Fi, czyli  tzw. cosplay`i (od „costume playing” – przebieranie się za postacie z filmów i gier video). Od pewnego czasu prowadzi bloga wspieranego oficjalnie przez LulzBota, na którym prezentuje efekty swoich prac, jak również udostępnia za drobną opłatą pliki do pobrania, dzięki którym można wydrukować rzeczy jakie tworzy. W najnowszym odcinku przedstawia sposób w jakim można stworzyć dłoń Obcego (z filmu „Aliens„) wykonanej z ABS, NinjaFlex, kilkudziesięciu nitów i jednej czarnej rękawiczki… Klasyczny przykład „beyond 3D printing„.

Bruton ma na koncie cały szereg fantastycznych projektów, począwszy od zbroi Iron Mana, po repliki R2D2 z „Gwiezdnych Wojen” czy Johnny`ego Five z „Krótkiego spięcia„. Wszystkie projekty są realizowane w skali 1:1, a większość elementów, z których się składają zostało wykonanych na niskobudżetowej drukarce 3D – LulzBot TAZ. Aktualnie James pracuje nad postacią Obcego – ma już wykonaną głowę, ostatnio zaprezentował efekty swojej pracy nad dłonią.

Dłoń Obcego 03

Choć oryginalny projekt Obcego został wykonany z włókna szklanego i latexu, projekt Brutona wykorzystuje przede wszystkim ABS i NinjaFlex. Jest to spowodowane oszczędnością pracy i czasu, ponieważ wcześniejsze podejścia  do projektu opierające się o właśnie o oryginalne technologie okazał się bardzo kłopotliwy do wykonania w warunkach domowych. Projekt dłoni został wykonany na Autodesk123D Design. Na niebiesko zaznaczono elementy wykonane z ABS a na czerwono z NinajFlex.

Wydrukowane elementy dłoni zostały pospinane nitami. Do palców zostały przytwierdzone pierścienie, w które będzie wkładało się palce dłoni, tworząc w ten sposób egzoszkielet. Do spojenia pierścieni do reszty dłoni został użyty aceton, dzięki któremu udało się spoić ze sobą. Palce zostały wykonane z ABS, a sama dłoń z elastycznego NinjaFlex.

Aby dopełnić końcowego efektu, na dłoń należy założyć ściśle przylegającą czarną rękawiczkę, a dłoń wsunąć w pierścienie pod palcami dłoni. Poniżej film z prezentacją całego procesu powstawania projektu, plik z kompletem plików do druku 3D można zakupić tutaj (koszt 1.99 £).

Powyższy przykład pokazuje, że ciekawe projekty można wykonać za pomocą nawet najprostszych narzędzi. Autodesk123D to jeden z najprostszych programów do projektowania przestrzennego i jest dostępny za darmo, z kolei LulzBot TAZ to zmodyfikowana, amerykańska wersja Prusy i3. Podobnie jak w przypadku lokomotywy Wojciecha Pachockiego, także w tym przypadku liczył się przede wszystkim pomysł i projekt.

Dłoń Obcego 02

Źródło: www.xrobots.co.uk via www.diy3dprinting.blogspot.com
Grafika: wszystkie zdjęcia pochodzą z serwisu www.xrobots.co.uk

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.