Projekty 3D

Beyond 3D printing: kostium Obcego – kontynuacja…

Na początku czerwca opisywałem wydrukowaną dłoń Obcego – fantastyczny projekt Jamesa Brutona, specjalizującego się w tworzeniu replik kostiumów i postaci z filmów o bohaterach i Sci-Fi, na potrzeby tzw. cosplay`i. Na swoim blogu i kanale na YouTube, które są wspierane przez Lulzbota Bruton prezentuje kolejne etapy prac nad swoimi projektami, a w szczególności chyba najbardziej zaawansowanym ze wszystkich jakie popełnił do tej pory, czyli pełnowymiarowym kostiumem Xenomorpha z filmu “Obcy“. To co do tej pory osiągnął jest imponujące – kostium ma już praktycznie gotową całą rękę oraz głowę – w tym słynne, podwójne szczęki. Najbardziej niesamowite w tym wszystkim jest to, że do prac używa wyłącznie niskobudżetowej drukarki 3D, autorstwa wspomnianego LulzBota. Okazuje się zatem, że jeśli ktoś ma tylko głowę pełną pomysłów i wspiera je odpowiednimi umiejętnościami, ograniczenia technologiczne nie są już żadną barierą. Do ich materializacji wystarczy zwykły RepRap…

Projekt składa się z setek pojedynczych elementów, niezależnie projektowanych i drukowanych, część po części. Do tej pory projekt pochłonął już kilkaset godzin oraz kilkadziesiąt kilogramów filamentu. Do produkcji Bruton używa ABS i NinjaFlex, który łączy ze sobą wykorzystując do tego Lulzbota TAZ wyposażonego w dwa extrudery. Pierwszy z nich to Greg`s Wade Extruder a drugi to standardowy Flexystruder Lulzbota. Dzięki odpowiedniej konfiguracji i ustawień samej drukarki 3D Bruton tworzy detale łączące ze sobą sztywny ABS z elastycznym NinjaFlexem, co doskonale sprawdza się przy specyfice tego projektu.

Co więcej, Bruton jest w stanie drukować z obydwu filamentów równocześnie. Robi to modelując dany detal w odpowiedni sposób za pomocą Autodesk 123D, a następnie exportuje do pliku STL, który edytuje w Slic3rze. Tam wykorzystuje funkcję “combine multi-material STL” (połącz wielomateriałowy STL), która generuje g-code dla systemu wykorzystującego dwa extrudery. Oczywiście brzmi to dużo lepiej niż w rzeczywistości wygląda. Praca z dwoma extruderami w drukarce 3D jest bardzo skomplikowana, w dużej mierze z uwagi na problem wylewającego się filamentu z niedrukującej w danej chwili głowicy. Jak zresztą widać na poniższych zdjęciach, wydruki nie są czyste i pełnią przede wszystkim funkcję użytkową, a nie estetyczną.

Niezależnie od tego, strój – a raczej konstrukcja Xenomorpha, jest wyzwaniem samym w sobie. Ilość detali jakie należy opracować, wymodelować i wydrukować budzi czysty podziw. Pamiętajmy bowiem, że każda z wydrukowanych części musi zostać ze sobą połączona i oraz wzmocniona elementami innego, tradycyjnego pochodzenia (np. czarne rurki lub metalowy stelaż). Dodatkowo całość musi być jeszcze funkcjonalna na tyle, żeby osoba, która będzie go nosić… będzie w stanie to robić 🙂

Przed Brutonem jeszcze mnóstwo pracy, ale biorąc pod uwagę tempo prac, na przełomie grudnia i stycznia, Obcy powinien być już gotowy w całości.

Źródło: www.3ders.org
Grafika: www.xrobots.co.uk

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Komentarz

  1. Rzeczywiście, trzeba mieć duże uznanie dla autora. Oby zdążył na następny Halloween !:-)

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D