BigRep – niemiecki producent wielkoformatowych drukarek 3D typu FDM / FFF, zaprezentował dziś podczas targów formnext 2018 we Frankfurcie nad Menem dwa nowe urządzenia skierowane do szeroko pojętej branży przemysłowej. BigRep PRO i BigRep EDGE zostały oparte o autorską technologię MXT (Metering Extruder Technology) i wyposażone w system ruchu Bosch Rexroth, co zdaniem producenta zapewnia wysoką prędkość druku 3D i precyzję. Jak na BigRep przystało, jego nowe maszyny mają też oczywiście wzbudzające respekt obszary robocze na poziomie 100,5 x 100,5 x 100,5 cm (PRO) i 150 x 80 x 60 cm (EDGE).

Nowe maszyny drukują z bardzo szerokiego spektrum materiałów termoplastycznych, w tym materiałów wysokotemperaturowych. Posiadają zamknięte i podgrzewane komory robocze, gdzie temperatura może dojść (w pełni kontrolowany sposób) nawet do 200°C, z kolei stoły robocze rozgrzewają się do 220°C. Czy pomoże to w jakikolwiek istotny sposób zapobiegać odkształceniom przy produkcji metrowej długości detali – nie wiemy? Producent twierdzi, że możliwe będzie drukowanie wielkogabarytowych obiektów z takich materiałów jak ABS, ASA czy nylon.

Interesująco prezentują się dostępne prędkości – model PRO jest w stanie drukować detale z szybkością 600 mm/s, a EDGE 1000 mm/s. W obydwu przypadkach stosowana jest głowica o średnicy 0,6 mm.

BigRep PRO jest już dostępny do zamówienia, natomiast BigRep EDGE będzie można zamawiać w II kwartale przyszłego roku.

Na koniec kilka słów na temat technologii MXT, która jest opracowywana przy współpracy z BASF. BigRep opisuje ją jako innowacyjne podejście do kwestii topienia i wytłaczania materiału z głowicy drukującej, dając użytkownikowi pełną kontrolę nad całym procesem. BigRep opracowuje wspólnie z BASF materiały, pozwalające na szybki i precyzyjny druk 3D z tzw. „trudnych” gatunków filamentów.

Źródło: www.bigrep.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like