Biofila Silk to charakterystyczny pod względem wyglądu filament zawierający ligninę, stworzony przez niemiecką firmę TwoBEars. Sporo czasu przeleżała u nas jego próbka, którą dostaliśmy dzięki uprzejmości get3D, wreszcie możemy jednak podzielić się wrażeniami z druku tym materiałem.

Lignina jest, obok celulozy i hemiceluloz, jednym z trzech głównych składników drewna, stanowiącym 20-40% jego masy. Jest ona rozgałęzionym biopolimerem aromatycznym, nadającym drewnu sztywność. Lignina jest odpadem powstającym przy produkcji papieru, wykorzystywanym przez przemysł celulozowo-papierniczy jako źródło energii, jednak coraz więcej mówi się o możliwości wykorzystania jej jako surowiec do produkcji tworzyw sztucznych.

Tą drogą poszli właśnie twórcy filamentu Biofila Silk. Stworzony przez nich materiał jest mieszanką PLA, ligniny, wypełniaczy i dodatków i jest on w całości biodegradowalny. Biofila Silk występuje tylko w jednym kolorze – połyskliwej bieli. Materiał należy drukować przy temperaturzey głowicy 175-195°C i temperaturze stołu 55°C, rozkład materiału rozpoczyna się przy 215°C. Producent zaleca drukowanie na wysokiej warstwie (nawet 0.45 mm) i przy wolnej prędkości (20 mm/s). Materiał dostępny jest w średnicach 1.75, 2.85 i 3 mm. 725 gramów filamentu kosztuje 196 zł brutto.

Materiał jest polecany przede wszystkim do drukowania przedmiotów dekoracyjnych, i nic dziwnego, gdyż jego połyskliwego, jedwabistego wyglądu nie da się pomylić z żadnym innym materiałem. Biofila Silk sprawdzi się rewelacyjnie przy wydruku waz i kloszy do lamp, dając bardzo ładny efekt przy druku „bezszwowym”.

Biofila Silk dobrze klei się do szyby stołu bez żadnych dodatkowych środków i jest generalnie dość łatwa w druku. Ładnie mostuje i dobrze tworzy górne warstwy modeli. Nie wydziela podczas wydruku nieprzyjemnego zapachu, jej woń wskazuje raczej na dużą zawartość PLA w składzie. Przy wydruku przedmiotów litych musimy wziąć pod uwagę, że przy dwóch obrysach, z powodu pewnej transparencji materiału, na powierzchni widoczne będzie „żyłkowanie, czyli dostrzegalne będą zarysy wypełnienia. Możemy tego oczywiście uniknąć stosując więcej obrysów.

O ile powierzchnia wazoniku drukowanego przy warstwie 0.4 mm prezentuje się nieco ładniej, niż powierzchnia gwieździstej wazy drukowana na warstwie 0.3 mmm (obie w temperaturze 190°C i prędkości 20 mm/s), to niestety w tym pierwszym wydruku warstwy nie są zbyt dobrze ze sobą spojone i łatwo jest „spruć” wydruk.

Ciekawie byłoby zobaczyć ten bardzo dekoracyjny materiał w innych wariantach kolorystycznych. Firma TwoBEars już rok temu zapowiadała kolejne filamenty z serii Biofila: Terra, Chlorophyll, Vulcano i Cho’c, lecz nie ujrzały one wciąż światła dziennego. Na razie dostępny jest tylko jeden inny filament z tej serii: Biofila Linen, wyglądem przypominający zgrzebny len.

Adela Walczak
Specjalistka w dziedzinie szeroko pojętego Rapid Prototyping'u, kształciła się na kierunkach: Matematyka Stosowana, Product Design Engineering oraz Papiernictwo i Poligrafia. Jest aktualną wicemistrzynią Polski w Curlingu, w przeszłości reprezentowała kraj m.in. na Mistrzostwach Świata.

    Comments are closed.

    You may also like