Biogelx – szkocki producent biomateriałów, ogłosił wprowadzenie na rynek linii pierwszych syntetycznych biotuszy do biodruku 3D. Materiały oznaczone marką Biogelx-INK są oparte o autorską technologię samoorganizującego się hydrożelu peptydowego i zostały opracowane specjalnie pod kątem biodruku 3D.

Podobnie jak w przypadku standardowych materiałów hydrożelowych firmy, biotusze Biogelx-INK tworzą nanowłóknistą sieć naśladującą macierz zewnątrzkomórkową. W trakcie procesu biodrukowania 3D, materiały tworzą rusztowania (scaffoldy) lub inne struktury, na których można aplikować materiał biologiczny w formie komórek – scaffoldy wspierają ich wzrost i rozmnażanie (proliferację). Dedykowane do procesu biodruku 3D biotusze ​​są lepsze w ekstrudowaniu przez głowice drukujące i nie wymagają stosowania żadnych dodatkowych środków chemicznych wspomagających ich utwardzanie.

Syntetyczne biotusze są także przestrajalne – np. można modyfikować ich lepkość. Wyróżniają się także łatwą metodą sieciowania (która łączy w sobie hydrożelowy proszek, wodę i sole wapnia) oraz doskonałym płynięciem i łączeniem się pomiędzy poszczególnymi warstwami.

Biotusze Biogelx-INK mogą być wykorzystywane przez naukowców lub firmy farmaceutyczne do prowadzenia badań w dziedzinie hodowli komórkowej, toksykologii, badań przesiewowych leków oraz medycyny regeneracyjnej.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like