Sophie de Oliveira Barata rzeźbiarka z Londynu wraz z Konami i 10 osobowym zespołem projektantów, stworzyli wyjątkową protezę ramienia. Jest ona repliką bionicznego ramienia, które nosił nie kto inny jak bohater serii Metal Gear Solid, Venom Snake, w najnowszej części The Phantom Pain. Możliwości z gry przeniosły się do świata realnego.

Druk 3D znacząco zmienił proces produkcyjny protez, umożliwiając szybko i tanio spersonalizować protezy nawet dla najmłodszych. Drukowane protezy potrafią również być efektywniejsze od tych wytwarzanych innymi metodami. Rynek gier jest jak dotychczas dużo mniej spenetrowany, choć inicjatywa G2A 3D+ stara się to zmienić.

Sophie de Oliveira Barata jest twórcą projektu Alternative Limb Project (tłum. projekt Alternatywne Kończyny). Polega on na tworzeniu istnych dzieł sztuki w miejsce zwykłych protez. Strona projektu przywita nas protezami nóg, wykończonych biżuterią, kamieniami szlachetnymi i koronkami, stylizowanych na chińską porcelanę czy futurystyczne mechaniczne mięśnie. Wizje artystyczne z wielkim przytupem witają się z perfekcyjną realizacją. To nie protezy – to dzieła sztuki. Patrząc na nie, mam wrażenie, że nosząc taką pracę można czuć się dumnie. Nic dziwnego, że Konami bez wahania zgłosiło się do artystki z projektem materializacji protezy Venom Snake’a.

Ramię Jamesa jest stworzone w pełni na specjalne zamówienie. Było dla nas wszystkich niezwykle istotne, że ten projekt był emanacją jego własnej wizji, czego oczekuje od protetyki.

Sophie de Oliveira Barata

Rękę zaprojektowano wykorzystując open-source’owe oprogramowanie Open Bionics, czyli darmowe narzędzie do łatwego projektowania niskobudżetowych protez. Następnie, po wydrukowaniu została przytwierdzona do kończyny, stworzonej z włókien węglowych. Do ręki podpięte są specjalne sensory, który umożliwiają jej poruszanie za pomocą określonych ruchów mięśni pleców Younga.  Dzięki temu James odzyskał lewą rękę, jednak to co naprawdę robi wrażenie, to high-endowe możliwości protetycznej kończyny.  Proteza jest wyposażona w palnik (!), laser, zespół świateł LED, które mogą być zsynchronizowane z rytmem bicia serca Younga. Mało tego, na pokładzie znajdziemy port USB, którym podładujemy telefon lub wgramy dane (przechowywanie pamięci!), i na koniec, protetyczne ramię może również pełnić funkcję kontrolera dla miniaturowego kwadrokoptera. Proteza kosztowała 60 000 funtów.

Konami-urzeczywistnia-Moc-Snake'a-drukujac-3D-jego-proteze2

Sophie de Oliveira Barata i James Young

Konami-urzeczywistnia-Moc-Snake'a-drukujac-3D-jego-proteze1

James Young

Szczerze mówiąc, pisząc powyższe słowa nie mogę wyjść z podziwu. Jednego dnia grając w grę komputerową uzbrajam cybernetycznych żołnierzy w egzoszkielety z różnymi funkcjonalnościami, a następnego piszę o protetycznym ramieniu z palnikiem i laserami na pokładzie. Witamy w przyszłości.

Nie wydaje mi się, żebym był jak Snake. W zasadzie wszyscy w jego drużynie mieli jakiś przerażający wypadek i każdy z nich był tym faktem niezwykle przejęty i skoncentrowany na wywarciu zemsty. To zdecydowanie nie ja.

James Young

Źródła: www.3dprintingindustry.com,
Zdjęcia: [1] [2-3]

Karol Krawczyński
W branży druku 3D działający od 2013 roku. Jego przygoda zaczęła się od FDM, a następnie rozwinęła w stronę profesjonalnych i przemysłowych rozwiązań z firmą Solveere. Autor blisko setki artykułów na CD3D, prowadził dział Rynki Finansowe w Gazecie Finansowej oraz magazyn Business Coaching. Pasjonuje się szermierką i fantastyką - obiema w szerokim ujęciu.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w Projekty 3D