Drukarki 3D stały się tak dostępne, że aktualnie kosztują mniej niż popularne oprogramowanie do modelowania 3D pozwalające na wydruki. Dużo osób używa darmowego oprogramowania do modelowania 3D jak np. Blender. Jest to również oprogramowanie typu open source, i deweloperzy już zauważyli, że tłumy używają tego programu. Pierwszy raz nowa wersja Blendera 2.67 ma nowe narzędzia do druku 3D.

Obiekty w Blenderze są opisywane za pomocą kulek co czyni je idealnymi do druku 3D. Nowe narzędzia do druku są nawet łatwiejsze w obsłudze dzięki wprowadzeniu pięciu funkcji:

Statystyka: narzędzie posiada wbudowany kalkulator objętości (do zmiany jednostki) i kalkulator pola powierzchni

Sprawdzanie błędów:

 • Stan monolitu: obiekt jest potwierdzany jako monolit/dzielony, wewnętrzny lub zewnętrzny
 • Intersekcja: sprawdza rozdzielonych powierzchnie gdyż może to być źle wydrukowane
 • Zniekształcone powierzchnie: nie płaskie powierzchnie nie zawsze wychodzą poprawnie, to narzędzie ich wyszukuje
 • Grubość: drukarki 3D mają swoje ograniczenia co do minimalnej grubości ścianki – narzędzie to sprawdza.
 • Ostrość: sprawdza czy elementy zbyt ostre mogą być zbyt cienkie, aby zostać wydrukowane
 • Zwisy: drukarki z obecnymi materiałami mają problemy z drukiem zwisów większych niż 45 stopni i tego wyszukuje program
 • Wszystko: przycisk wykonujący wszystkie powyższe testy.

Czyszczenie: odizolowane i zniekształcone powierzchnie są usuwane.

Skalowanie: narządzie pozwala nie tylko na skalowanie obiektów po długości ale i objętości. Takie narzędzie sprawia, że projekt nie wyjdzie poza ustalony budżet.

Eksport: ta sekcja służy wygodzie, dzięki czemu można przechowywać katalog docelowy dla danego modelu i wyeksportować go bez konieczności przechodzenia do przeglądarki plików za każdym razem.

Wszystkie te narzędzia powinny uczynić wydruki bardziej spójnymi, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Za niewielkie pieniądze, można uzyskać szkoleniowe DVD (patrz video poniżej), z ponad trzech godzin zawartości stworzonej przez Dolfa Veenvlieta. Jest przeznaczony dla nowych użytkowników, zarówno drukowania 3Djak i Blendera. Dobrze, że wolne oprogramowanie do modelowania, próbuje tworzyć społeczność druku 3D.

Marcin Kwapisz
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w biznesie w zakresie sprzedaży. Oprócz tego prowadzi szkolenia informatyczne i zajmuje się profesjonalną fotografią cyfrową.

  Comments are closed.

  You may also like