Blueprinter to duńska drukarka 3D, która drukuje we własnej, opatentowanej technologii SHS („selective heat sintering” – selektywne spiekanie cieplne), polegającej na spiekaniu kolejnych warstw sproszkowanych polimerów za pomocą wysokiej temperatury. Proces druku 3D przypomina nieco CJP – a do pewnego stopnia wręcz tradycyjny druk laserowy na papierze. Kolejne warstwy proszku są wysypywane do komory roboczej, a nad nimi przejeżdża głowica spiekająca jego wybrane fragmenty, tworząc obrys wydruku. Urządzenie  jest relatywnie małe (1,27 x 0,5 x 0,57 metra) a jego cena absolutnie konkurencyjna w stosunku do maszyn SLS. Blueprinter będzie kosztować zaledwie 85 tysięcy netto PLN, do tego należy dokupić stację roboczą służącą do oczyszczania wydrukowanych modeli z proszku. Drukarka 3D jest dostępna w ofercie firmy CadXpert – resellera MakerBota i będzie można ją obejrzeć podczas targów 3D Show Printer & Scanner, które rozpoczynają się już w ten piątek, 21 listopada w Warszawie.

Technologia SHS jest ciekawą alternatywą dla powszechnie znanego i używanego SLS. Jej kluczową zaletą jest bez wątpienia cena, która jest najniższa wśród drukarek 3D pracujących w technologii spiekania proszku. Podobnie jak w przypadku modeli drukowanych w SLS ma możliwość drukowania najbardziej skomplikowanych geometrii, ponieważ niespieczone warstwy proszku stanowią zarazem materiał podporowy – nie ma więc konieczności generowania specjalnych supportów. Model po wydrukowaniu może być od razu oczyszczony i w przeciwieństwie do SLS nie wymaga długiego stygnięcia w komorze roboczej maszyny. Czyszczenie odbywa się w specjalnej, zamkniętej stacji roboczej. Można stosować różne gatunki proszków i co za tym idzie, uzyskiwać wydruki o różnych właściwościach – twardy i sztywny, bądź elastyczny. Z drugiej jednak strony, proces druku 3D jest relatywnie wolny w porównaniu z innymi technologiami.

Blueprinter 01

Blueprinter jest przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jest wyposażona w głowicę termiczną, która jest tańsza w eksploatacji. Urządzenie posiada również podgrzewaną komorę roboczą. Dostęp do urządzenia jest zdalny, możliwy z poziomu przeglądarki www.

Specyfikacja techniczna:

  • technologia druku 3D: SHS
  • obszar roboczy: 16 x 20 x 14 cm
  • minimalna wysokość spiekanej warstwy: 0,1 mm
  • dostęp przez www
  • rodzaj obsługiwanych plików: STL
  • rozmiar urządzenia: 122 x 50 x 57 cm

Blueprinter 02

Urządzenie ma bardzo estetyczną, kompaktową obudowę i przypomina drukarkę laserową dla papieru. Może stanowić ciekawe rozwiązanie dla małych i średnich firm, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na system SLS. Z drugiej strony, warto zwrócić uwagę na czas drukowanych elementów, jak również obejrzeć wydruki z tego urządzenia. Blueprinter to interesująca alternatywa dla SLS, ale z pewnością nie jest to maszyna, która byłaby w stanie zastąpić produkty 3D Systems lub EOS – co warto mieć na uwadze.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like