Dokładnie rok temu, holenderski producent niskobudżetowych drukarek 3D, firma Leapfrog, zaprezentowała światu dwugłowicową drukarkę 3D – Leapfrog Bolt. To, co głównie przykuwało do niej uwagę, to system niezależnych głowic, „żywcem wyjęty” z drukarki 3D BCN3D Sigma. Po (jak zapewnia producent…) sukcesie rynkowym Bolta, przyszedł czas na jej wersję przeznaczoną nie tylko dla firm, ale też dla przemysłu. Bolt Pro określa się mianem profesjonalnej wersji zeszłorocznego modelu.

Firma Leapfrog działa na rynku drukarek FDM od 2012 roku. Przez ten czas jej oferta rozrosła się do ośmiu różnych modeli drukarek 3D oraz całkiem pokaźnej bazy najpopularniejszych filamentów, pośród których znajdziemy również filamenty specjalne (PRO Wood, PRO Carbon, etc.).

Bolt Pro została zaprojektowana z myślą o „wysokiej wydajności oraz długotrwałej niezawodności”.  Jej najważniejszymi, podkreślanymi przez producenta, funkcjonalnościami są integracja przepływu pracy, możliwość stosowania wielu materiałów oraz duży obszar roboczy, niezbędny zwłaszcza w przypadku użytku przemysłowego.

Dzięki zamkniętej komorze roboczej oraz zamontowanemu filtrowi z węglem aktywnym, Bolt Pro jest przede wszystkim urządzeniem przyjaznym „przestrzeni biurowej”. Można więc z powodzeniem umieścić ją pomiędzy grupą pracowników, a ich głownym zmartwieniem będzie jedynie emitowany hałas pracującej drukarki, a nie obawy o aspekty zdrowotne związane z jej obecnością.  Urządzenie wyposażono w 7-calowy ekran dotykowy, który dzięki swojej intuicyjności, pozwala na łatwą obsługę nawet mniej zaznajomionym z technologią użytkownikom. Dodatkowym atutem jest łączność WiFi, pozwalająca na zdalne sterowanie drukarką 3D.

Rozwiązaniem znanym z młodszej siostry Bolta Pro jest oczywiście para niezależnie pracujących ekstruderów (system IDEX). Umożliwiają one nie tylko pracę z dwoma różnymi materiałami, ale są również w stanie dwukrotnie zwiększyć prędkość drukowania danego modelu. Jest to oczywiście spore uproszczenie i duży skrót myślowy. Prędkość budowania obiektu podwoimy pod warunkiem, że potrzebujemy wykonać co najmniej dwa takie same modele. Bolt Pro posiada bowiem funkcję „klonowania” i w tym samym czasie każda z głowic może niezależnie drukować ten sam obiekt po swojej stronie platformy roboczej.

Co do kwestii „przemysłowej wielkości” obszaru roboczego to sprawa jest nieco kontrowersyjna. Wprawdzie 330 x 320 x 205 mm to całkiem sporo, ale raczej poniżej obowiązujących obecnie standardów. Producent udostępnia nam za to  możliwość wymiany domyslnej platformy roboczej ze szkła borokrzemowego na granit. Możemy je stosować zamiennie, w zależności od aktualnych potrzeb.

Zmiany względem wersji podstawowej:

  • przemysłowe prowadnice liniowe w osi Y,
  • interaktywny przewodnik uruchamiania interfejsu,
  • możliwość zmiany filamentu w trakcie druku,
  • ulepszone chłodzenie wydruku,
  • wymienne platformy robocze,
  • magnetycznie zamykane drzwi komory roboczej i komory filamentu,
  • poprawione prowadzenie przewodów,
  • LED’owy wskaźnik statusu urządzenia.

Drukarka Bolt Pro wyceniona została na 6.499 € netto.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like