Wszyscy już mieli okazję podziwiać najróżniejsze instrumenty muzyczne, które powstały na drukarkach 3D. Poprzez wiolonczele, flety, gitary, a na skrzypcach kończąc. Wszystkie te instrumenty mają jedną cechę wspólną, a mianowicie wszystkie one powstały przy użyciu technologii FDM/FFF – czyli osadzania rozgrzanego materiału. Jednak do wykonania tego niesamowitego instrumentu wybrano inną bardziej odpowiednią technologie. A efekt no cóż… naprawdę robi wrażenie !

Wszystko zaczęło się od projektu, który stworzył muzyk Laurent Bernadac. Postanowił on stworzyć skrzypce, które można by wydrukować przy użyciu technologii SLA.

Projekt drukowanych skrzypiec nosi nazwę 3D Varius  i został wydrukowany z przezroczystego materiału. Celem projektu było stworzenie skrzypiec nawiązujących swoim kształtem do tradycyjnego kształtu skrzypiec, zaczerpniętego z najsłynniejszych skrzypiec w historii – Stradivarius.

Oczywiście nie konstrukcja skrzypiec zawiera w sobie elementy, które nie da się wydrukować. Struny i kołeczki stroikowe zostały dodane po zakończeniu procesu drukowania. Jak możecie się sami przekonać skrzypce brzmią naprawdę rewelacyjnie !

Źródło: 3dprint.com

Zdjęcia:[1][2]

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

    1 Komentarz

    1. Pomysł i wykonanie świetne, ale to nie skrzypce brzmią niesamowicie – przy dobrej jakości przystawkach kawałek kijka zagra jak Vanessa Mae

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w Projekty 3D