Do jakiego stopnia można obniżyć cenę drukarki 3D, pracującej w technologii FDM, tak aby jej produkcja pozwalała na utrzymanie się firmy na rynku? To pytanie zadaje sobie zapewne część z nas, za każdym razem, gdy na jakimś portalu crowdfundingowym pojawia się zbiórka na kolejne „najtańsze urządzenie na rynku”. Czasami można odnieść wrażenie, że często sam producent się nad tym nie zastanawiał i w myśl idei „jakoś to będzie” oraz „będę się tym martwił później” tnie cenę do granic możliwości. Nową hiper tanią drukarką 3D jest BuildOne. Czy sukces, jakiego jesteśmy świadkiem na trwającej właśnie kampanii nie przerośnie możliwości Robotic Industries LLC?

W zeszłym tygodniu opisywaliśmy drukarkę 3D MP Mini Delta, której producentem jest rozpoznawalna na świecie, chińska firma Monoprice. Urządzenie to również można nabyć na Kickstarterze i cena, jaką przychodzi nam zapłacić za gotową do pracy maszynę, w której zaimplementowano rozwiązania, których nie powstydziłaby się niejedna drukarka 3D ze średniej półki wydawała się niezwykle atrakcyjna. Za 159 $ otrzymać możemy bowiem urządzenie, wyposażone między innymi w łączność WiFi oraz automatyczną kalibrację odległości głowicy drukującej od platformy roboczej. Wydawać by się mogło, że taniej już nie można.

A jednak można i udowodnić to stara się BuildOne. Drukarka, która jest o 1/3 tańsza od wspomnianej MP Mini Delta i, chociaż wizualnie nie odważyłbym się nawet ich porównać, to technicznie rzecz biorąc wyposażona jest (lub może być) podobnie.

W wersji podstawowej, kosztującej 99 $, znajdziemy między innymi moduł łączności WiFi oraz system kalibracji odległości głowicy od platformy roboczej. Dokładając 15 $ otrzymujemy dodatkowo stół roboczy wykonany z PEI, który ułatwia zarówno adhezję, jak i łatwe odrywanie wydruków 3D. Za dodatkowe 50 $ (do ceny bazowej) otrzymamy to co wcześniej, plus podgrzewany stół roboczy z PEI oraz wyświetlacz. Pełen pakiet otrzymamy natomiast po wpłaceniu 179 $. W tej cenie kupujemy wszystko to co wcześniej plus komorę zamkniętą, która służy również do transportu BuildOne. Należy również pamiętać, że drukarka przychodzi w formie rozłożonej i musimy poświęcić chwilę na (jak zapewnia producent) bardzo proste jej składanie.

Obszar roboczy urządzenia wynosi „nie najgorsze” 125 x 125 x 125 mm. Minimalna wysokość drukowanej warstwy to 50 mikrometrów. Drukarka waży około 2 kg, a jej wymiary zewnętrzne to 200 x 200 x 200 mm. Wszystkie osie napędzane są za pomocą śrub trapezowych. Oś Z podparta jest na jednym wałku liniowym, a cała konstrukcja nie sprawia wrażenia zbyt sztywnej.

Producent sprzedał już niemal tysiąc dwieście sztuk drukarek 3D, co pozwoliło na zebranie ponad 200 % z zakładanych 100000 $. Do końca kampanii pozostały jeszcze dwadzieścia trzy dni, a w puli znajduje się jeszcze ponad osiemset sztuk BuildOne. Przekonamy się więc niebawem, czy Robotic Industries LLC podoła produkcji dwóch tysięcy urządzeń do końca września bieżącego roku.

Źródło: www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować