BuildTak – producent specjalistycznych naklejek do niskobudżetowych drukarek 3D poprawiających przyczepność drukowanych wydruków 3D do stołu roboczego, zaprezentował najnowszą wersję swojego produktu, który znacząco poprawia jakość pracy. Największą bolączką tego rozwiązania jest jego dość ograniczona żywotność, spowodowana tym, iż niektóre wydruki potrafią tak mocno przyczepić się do jej powierzchni, że ich odrywanie potrafi być nie tylko bardzo kłopotliwe, to na dodatek bywa, że kończy się trwałym uszkodzeniem samej naklejki. BuildTak postanowił to rozwiązać w bardzo prosty i banalny sposób – zamiast przyklejania podkładki do powierzchni stołu, producent wprowadził cienką, elastyczną metalową płytę, do której podkładka jest przytwierdzana. Po skończonym wydruku, wystarczy zdjąć podkładkę i ją zagiąć, co ułatwia odchodzenie od niej wdrukowanych modeli.

Pierwotne rozwiązanie BuildTaka bardzo szybko zdobyło serca licznych użytkowników niskobudżetowych drukarek 3D na świecie, stając się obecnie jednym ze standardów. Wielu producentów drukarek 3D dodaje podkładki w komplecie ze swoim urządzeniem, obrandowanym dodatkowo ich logo. BuildTak jest na tyle popularny, iż producent specjalistycznych filamentów do druku 3D – taulman, podaje w oficjalnych specyfikacjach ustawienia dla drukarek 3D właśnie pod kątem jego wykorzystania.

Od samego początku problemem była jednak trwałość i żywotność podkładek. Po ich naklejeniu na stół roboczy, stawały się automatycznie produktem wielokrotnego – acz skończonego użytku. W zależności od ilości realizowanych wydruków oraz stosowanych materiałów, BuildTak starczał na kilka miesięcy… bądź kilka dni. Najbardziej problematycznymi były tu ABS i nylon, które znacząco zużywały podkładkę w trakcie codziennej pracy. Nawet jeśli użytkownikowi udawało się przez dłuższy czas jej nie uszkadzać mechanicznie – np. poprzez przedziurawienie i zadarcie jej kawałka szpachelką, jej powierzchnia stopniowo traciła swoją porowatość i stawała się gładka, co na dłuższą metę powodowało, iż pogarszała się jej funkcjonalność i skuteczność.

Zużyty BuildTak i nowy

Zużyty BuildTak i nowy

Nowe rozwiązanie ma znacząco poprawić ten problem. Nowy BuildTak składa się z oryginalnej naklejki, która jest naklejana na cienką metalową płytkę. Ta z kolei jest mocowana do stołu roboczego drukarki 3D za pomocą zwykłych biurowych zacisków. Po zakończonym wydruku, wystarczy zdjąć płytkę wraz z modelem ze stołu i wygiąć go, co spowoduje (w teorii) łatwiejsze odklejenie się modelu od jej powierzchni.

BuildTak 02

Rozwiązanie wydaje się być banalne i proste. Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztować nowa wersja BuildTaka, ani kiedy trafi on na rynek? Z punktu widzenia producenta jest to dość ciekawy krok, ponieważ wydłuży on w naturalny sposób żywotność produktu – co w dzisiejszych czasach jest czymś rzadko spotykanym. Z punktu widzenia użytkowników rozwiąże to masę problemów…

Źródło: www.fabbaloo.com
Grafika: [1] [własne] [3]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Komentarze

  1. oby żaden natrętny drukarz nie zniszczył jej tak szybko używając ostrej szpachelki, Paweł może to będzie dobry model właśnie dla Ciebie!
    Ja ostatnio zdecydowanie wolę Dimafix.

  2. Zastanawiam się czy ta wersja nie będzie się wyginała pod wpływem temperatury. Jeśli drukarz będzie miał grzałkę mniejsza niż pole BT to musi się to giąć. Druga sprawa to za mocne wygięcie może na stałe zniekształcić BT

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować