Na początku roku pisałem na temat MonsterFeed, inteligentnego uchwytu na szpulę z filamentem, który dzięki zamontowanemu w nim „ekstruderowi” ułatwiał podawanie filamentu bezpośrednio do drukarki 3D. Firma 3D Printing Systems poszła o kilka kroków dalej i opracowała specjalną komorę na szpulę, która może poszczycić się nieco większą funkcjonalnością. Pierwszego września będzie można wesprzeć projekt na rozpoczynającej się wówczas kampanii na Kickstarterze.

Funkcjonalność wspomnianego na wstępie MonsterFeed w wersji Pro opierała się na wbudowanym w uchwyt szpuli wyzwalaczu podawania filamentu. Pełnił on podwójną funkcję – po pierwsze odciążał nieco ekstruder drukarki 3D, który nie musiał się „szarpać” ze szpulą, a po drugie zapobiegał przypadkowemu, nadmiernemu rozwijaniu się jej. Wszystko to było możliwe dzięki zamontowaniu specjalnego systemu/czujnika, który wykrywa napięcie na nitce filamentu. Ma to swoje pozytywne przełożenie na jakoś wykonywanych wydruków.

Bunker z kolei to specjalny, inteligentny pojemnik na filament, który jest w stanie gromadzić i przekazywać dla nas kilka ciekawych i przydatnych informacji. Za jego pomocą możemy chociażby monitorować zużycie filamentu, jak również przebieg naszej drukarki 3D. Wszystko to za sprawą specjalnej aplikacji, którą możemy zainstalować na naszym telefonie lub tablecie. Możemy też na przykład gromadzić dane na temat czasu druku i ilości zużytego tworzywa (zarówno jego masę jak i ilość metrów).

App-Wifi

Kartridż jest w stanie pomieścić dwie szpule filamentu o bardzo zróżnicowanych wymiarach, więc teoretycznie obsłuży materiały od większości dostępnych na rynku producentów. Dwa niezależne systemy podawania filamentu pozwalają na gromadzenie statystyk dla każdej ze szpul oddzielnie, dzięki czemu możemy używać jednego pojemnika dla dwóch drukarek 3D równocześnie. Nic nie stoi też oczywiście na przeszkodzie, żeby zasilać po prostu jedno urządzenie drukujące z dwóch różnych tworzyw.

Bunker zapewnia idealne środowisko do przechowywania filamentu. Dzięki swojej szczelności nie musimy się już martwić, ani o kurz, ani tym bardziej o wilgoć. Możemy więc stosować w nim każdy rodzaj materiału, nawet ten który charakteryzuje się wysoką jej absorpcją. Pojemnik kompatybilny jest zarówno z filamentem o średnicy 1,75 mm, jak i tym o średnicy 3 mm.

Makerspace

Dzięki wspomnianej aplikacji jesteśmy też w stanie kontrolować, kiedy nasz wydruk się zakończył, co może nam pomóc we właściwym rozplanowaniu pracy. Nie każdy ma bowiem możliwość ciągłego przebywania w okolicy drukarki w celu puszczenia nowego wydruku. Możemy też śledzić informacje, czy filament się nie kończy lub nie zaczyna blokować, a dzięki interfejsowi GPIO możliwe jest nawet zapauzowanie naszej drukarki 3D w przypadku takiej właśnie sytuacji.

Nie są jeszcze znane poszczególne progi kampanii, więc nie możemy podać orientacyjnej ceny urządzenia. Wiadomo natomiast, że jej celem jest zebranie 75 000 $, które pozwolą na rozpoczęcie produkcji seryjnej.

Źródło: www.3dprint.com, www.filamentbunker.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w News