Buty z drukarki 3D powracają, ale tym razem w nieco innej formie. Do tej pory, każdy projektant zabierający się za ten temat opierał się na dwóch fundamentalnych zasadach: buty będą kobiece i będą w całości wyprodukowane na drukarce 3D. W konsekwencji nie spotkałem się jeszcze z facetem w obuwiu z drukarki 3D, a wszystkie dostępne, damskie modele – choć piękne i zjawiskowe, są z natury rzeczy niewygodne, ponieważ wyprodukowane w całości z plastiku. Dwie projektantki: Chris van den Elzen i Judith van Vliet postanowiły podejść do tematu nieco inaczej niż wszyscy, tworząc coś, co dla odmiany może dać się nosić?

Nowa kolekcja obuwia nosi nazwę EXCIDIUM. Ich kluczowa różnica polega na tym, iż sam but jest wykonany w tradycyjny sposób, z cielęcej skóry, natomiast platforma – koturn, zostały wydrukowane na drukarce 3D. Ciekawy jest również sam materiał, który został użyty do druku 3D – to woodFill, czyli kompozyt drewna i plastiku z ColorFabbu, wykorzystany m.in. przy głośnej produkcji repliki Tryptyku z Lubania. To kolejny przykład wykorzystania tego fantastycznego, drewnopodobnego filamentu, a równocześnie pierwszy przypadek gdy został on wykorzystany do produkcji obuwia. Koturny zostały wydrukowane w iFabrice, dużym, otwartym warsztacie dla makersów zlokalizowanym w Amsterdamie przy użyciu Ultimakerów.

Buty druk 3D z drewna 02

Nie ukrywam, że w porównaniu do większości tego typu projektów, ten przyciągnął moją uwagę z dwóch powodów: po pierwsze, w końcu ktoś wpadł na najbardziej oczywisty pomysł w postaci wyprodukowania tej części obuwia, które ma bezpośrednią styczność ze stopą z tradycyjnego, przyjaznego skórze materiału, a po drugie, w druku 3D wykorzystano filament drewnopodobny. Dzięki temu buty nie tylko są wygodne, co wyglądają całkiem ciekawie – a co najważniejsze, nie wyglądają jakby pochodziły z drukarki 3D. Ich największa zaletą stał się zatem ich wygląd a nie sam fakt, iż do produkcji wykorzystano drukarkę 3D. I tym tropem powinni podążać moim zdaniem kolejni projektanci tego typu obuwia: łączyć metody jego wytwarzania, wykorzystując druk 3D tam gdzie jet to konieczne, a nie “w ogóle“.

Buty druk 3D z drewna 03

Źródło: www.3dprint.com
Grafika: [1] [2] [3]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D