28 września 2016 r. – dzień przed rozpoczęciem VIII edycji Dni Druku 3D w Warszawie, CORO Technology – producent popularnych podkładek adhezyjnych COROPad, ogłosił premierę swojego nowego produktu – sprayu adhezyjnego C-Stick. Teraz rozpoczyna jego oficjalną sprzedaż. C-Stick, podobnie jak COROPad jest dostępny zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i hurtowej u wyłącznego dystrybutora tych produktów – 3D Phoenix.

C-Stick Adhesion Spray jest dedykowany dla drukarek 3D drukujących w technologii FDM wyposażonych w podgrzewane stoły robocze. Dzięki wykładniczemu wzrostowi siły przywierania względem temperatury platformy roboczej, znajduje on zastosowanie przy druku 3D z większości oferowanych na rynku filamentów, takich jak: ABS, ASA, SAN, HIPS, TPE, PET, PLA oraz pokrewne.

Spray posiada cztery przedziały temperatur:

  1. 20-50°C – strefa odrywania wydruków. Siła przywierania wydruków jest bardzo mała, dzięki czemu wydrukowane detale z łatwością odrywają się od platformy roboczej, bez konieczności użycia dużej siły lub narzędzi.
  2. 50-70°C – pierwsza strefa drukowania. Klej zyskuje właściwości adhezyjne pozwalające na druk detali z filamentów o niskim skurczu oraz geometrii pozbawionej ostrych przejść na płaszczyźnie dolnej.
  3. 70-90°C – druga strefa drukowania, charakteryzująca się dużą siłą adhezji. Zalecana dla średnich i dużych wydruków dowolnej geometrii.
  4. 90-120°C – trzecia strefa drukowania, gdzie temperatura graniczna 120*C zapewnia najwyższą z możliwych sił adhezji pozwalającą na druk bardzo dużych i skomplikowanych detali, nawet z materiałów o znaczącym skurczu. Szczególnie zalecana dla materiału ABS i pokrewnych.

c-stick-01

Cena puszki sprayu kosztuje 49,00 PLN brutto. Można go zakupić w sklepie 3D Phoenix.

Źródło: www.corotechnology.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

11 Comments

  1. Zawiera aceton, czyli prawdopodobnie jest to wariacja na temat sprawdzonego „sok z ABSu” – ale w wygodnym sprayu. Pomysłowe!

    1. Sok z ABS działa z materiałami takimi jak PET-G, PLA, TPE, TPU? 😉

  2. AAAAAAAAAAAAAAAA chce to, jak działa zgodnie z opisem to cytując: shut up and take my money. Zdzieranie PETG z PEI to masakra ( nie mówiąc o czyszczeniu supportu) na chwilę obecną, z tym klejem wracam na szkło.

  3. Kolega z CORO obiecał na ostatnich targach wysłać mi próbkę, czekam 🙂

    1. My jedną już dostaliśmy. Na start mogę powiedzieć tylko tyle, że ma aromat bardzo zbliżony do Dimafixu 😉

    2. Marku, proszę o kontakt na maila coro

  4. Też testujemy próbkę – jest bardzo obiecująca. Wreszcie coś względnie bezproblemowego do nylonów 🙂

  5. Kluczowe pytanie: czym, pod względem użytkowym, C-Stick różni się od Dimafix?

  6. Wypróbujcie coś takiego jak Plastik70, lakier do elektroniki w sprayu. Wystarczy równomiernie rozpylić na szkło odczekać kilka minut. Trzyma rewelacyjnie. Łatwo się czyści acetonem. Jeden pojemnik wystarcza na sporo wydruków.

    1. A jak to wygląda w kwestii podgrzewania sprayu do temperatur w zakresie 80-100*C? Nie jest to szkodliwe?

      1. Jedynie rozpylony lakier może szkodzić. Dlatego ja nanoszę go w wentylowanym pomieszczeniu. Po odparowaniu staje się bezwonny i nie emituje innych związków. Jest to lakier do zabezpieczania elektroniki, nie może być szkodliwy po wyschnięciu. Temperatura pracy powłoki to 125°. Testowałem go w 130° – znakomicie trzyma.

Comments are closed.

You may also like