Blender to jeden z najpopularniejszych, darmowych programów do modelowania 3D typu open source. Za jego pomocą można przeprowadzić bardzo szeroką gamę czynności, począwszy od rzeźbienia 3D, i modelowanie brył, poprzez renderowanie tekstur, a skończywszy na tworzeniu animacji. Z punktu widzenia projektowania na potrzeby druku 3D brakuje mu jednak dość istotnej funkcji, jaką jest tworzenie obiektów parametrycznych, w których wymiary i kąty można określić numerycznie, co jest dość oczywistą funkcjonalnością w dowolnym programie klasy CAD. Wkrótce to może jednak ulec zmianie za sprawą dodatku o nazwie CAD Sketcher, który wprowadza szereg przydatnych rozwiązań znanych z komercyjnych programów typu Autodesk Fusion, Solidworks czy Solidedge.

Bez funkcji parametrycznych praca z Blenderem potrafi być uciążliwa, szczególnie jeśli trzeba przerobić projekt danej części, która nie pasuje, ustawić dokładny kąt, lub np. umieścić na niej otwór w dokładnie sprecyzowanym miejscu. CAD Sketcher rozwijany przez człowieka o pseudonimie hlorus i wspierany przez kanał Maker Tales, zamierza to zmienić.

Instalacja CAD Sketcher do Blendera wprowadza wiele nowych elementów interfejsu do ekranu programu, które można wykorzystać do manipulowania projektami w stylu CAD. Nowe narzędzia umożliwiają projektantowi tworzenie parametrycznego, ograniczonego szkicu, który można następnie wytłoczyć w formę bryły. Zmiany parametrów dynamicznie dostosowują model bryłowy, tak jak w programach typu CAD.

Dodatek jest darmowy i oferowany na licencji open-source. Minimalna wersja z jaką jest kompatybilny to Blender 2.92. Program jest wciąż rozwijany, dlatego twórca podkreśla, że mogą pojawiać się wciąż różne problemy technologiczne i bugi. Prawidłowe działanie CAD Sketcher w dużym stopniu zależy od modułu solvespace python i bez niego nie będzie działał, dlatego przed instalacją należy upewnić się, czy na danej wersji Blendera jest on dostępny?

Poniżej możecie obejrzeć video prezentujące pracę z dodatkiem. Tutaj można go pobrać, a tu wesprzeć twórcę finansowo jeśli uznacie, że na to zasłużył?

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like