CADevent, przedsiębiorstwo zajmujące się m.in. sprzedażą rozwiązań z zakresu projektowania 3D oraz szkoleń zwiazanych z technologiami addytywnymi w ramach rozszerzania zakresu działalności podjęło współpracę z BASF. Celem kooperacji są badania nad optymalnymi warunkami wytwarzania z filamentu BASF Ultrafuse 316LX – filamentu kompozytowego, który domieszkowany jest stalą nierdzewną 316L.

Zakres prac CADevent obejmuje obejmuje szereg testów na desktopowych urządzeniach FDM, które pozwolą na opracowanie optymalnych warunków do druku przestrzennego z wymagającego materiału.  Opracowaniu szczegółowych ustawień tzw. “presetów” ma umożliwić wykonywanie wydruków z materiału domieszkowanego metalem, uwzględniając skurcz materiału podczas druku 3D a także późniejszy procesu synteryzacji (spiekania) gotowych części.

Co ciekawe, materiał badany przez firmę posiada właściwości bardzo zbliżone do tych jakie wyróżniają tworzywa wykorzystywane w systemach Desktop Metal (którego producentem również jest BASF). Celem  prowadzonego projektu jest obniżenie kosztów wydruków wykonywanych z metalu poprzez wykluczenie konieczności zakupu drogich zestawów, podobnych do tych proponowanych przez Desktop Metal czy Markforged

W badaniach materiałowych, zarówno obliczeniowych jak i wytrzymałościowych, w późniejszych etapach pracy, przeprowadzone zostaną w ramach współpracy z Wydziałem Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej, oraz częściowo Politechniki Gdańskiej.

W ramach prac badawczo-rozwojowe CADevent podjęło współpracę z jednym z czołowych polskich producentów drukarek przestrzennych – szczegóły dotyczące wyników badań poznamy już niebawem.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w CADevent