Camtek Ltd., to pochodząca z Izraela firma specjalizująca się w produkcji i wdrażaniu skomupteryzowanych systemów do sprawdzania elektroniki pod kątem uszkodzeń w trakcie procesów produkcyjnych. Mimo iż zakres jej działalności jest bardzo wąsko wyspecjalizowany i dość niszowy, firma zatrudnia ponad 500 pracowników i ma własne oddziały w Europie i USA. W zeszłym tygodniu firma ogłosiła, iż wchodzi na rynek drukarek 3D, gdzie zamierza wykorzystać swoje unikalne doświadczenie  w stworzeniu pierwszego na świecie urządzenia drukującego… obwody drukowane dla elektroniki (PCB).

Źródło: www.camtec.co.il

Źródło: www.camtec.co.il

W połowie października pisałem już o możliwości druku 3D układów scalonych na papierze, za pomocą zwykłej drukarki atramentowej. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z czymś poważniejszym i bez porównania przydatniejszym. Kluczowym jest tutaj fakt, iż temat będzie realizowany przez specjalistyczną firmę, mającą ugruntowaną pozycję w branży elektronicznej. Chociaż dla większości z nas nazwa tej firmy jest całkowicie obca, to w wąskich kręgach specjalistów od produkcji masowej prawdziwych – nie papierowych układów scalonych, Camtec to sprawdzony partner. Tym większe szanse powodzenia ma jego projekt.

Urządzenie Camteka – GreenJetTM, ma całkowicie zastąpić sposób w jaki są tworzone płytki PCB. Drukarka 3D ma tworzyć maski lutownicze z olbrzymią dokładnością, krótszym czasie i niższej cenie. Ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie tworzenia coraz bardziej skomplikowanych, gęściej zadrukowanych wzorów, o mniejszej ilości wolnego miejsca i zaostrzonych wymogach tolerancji. Innymi słowy, nowe układy scalone wymagają coraz bardziej precyzyjnych wydruków, a urządzenie Camteka ma nie tylko to gwarantować, lecz robić to szybciej i taniej.

Póki co ta wiadomość powinna ucieszyć stosunkowo wąskie grono potencjalnych użytkowników. GreenJetTM raczej nie znajdzie zastosowania w codziennym użytku zwykłych użytkowników i raczej nie powinniśmy się spodziewać tzw. wersji desktopowej. Mimo to, będzie to pierwsza drukarka 3D na świecie do druku układów scalonych! Jeszcze niedawno wydawało się to czymś abstrakcyjnym, a przynajmniej dość odległym w czasie. Pierwszy krok został wykonany, teraz wystarczy cierpliwie poczekać na naśladowców, którzy ulepszą, poprawią lub zmodyfikują technologię Camteka, ewentualnie dojdą do wniosku, że da się to zrobić w ogóle lepiej i stworzą coś całkiem innego. A docelowo wszystko będzie tak proste jak na poniższym GIFie 🙂

battery

Pamiętacie projekt Ara a.k.a. Phoneblocks? Zmierzamy chyba w dobrym kierunku…?

Źródło: www.3dprintingstocks.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować