Telefony komórkowe oraz tablety, dzięki specjalnym aplikacjom i przystawkom są już w stanie z powodzeniem zastąpić tani skaner 3D. Być może ich możliwości nie pozwalają na osiągnięcie super dokładności, ale tam gdzie nie jest ona wymagana sprawdzają się wyśmienicie. Ich podstawowymi zaletami jest to, że są małe, poręczne oraz zawsze mamy je przy sobie. Canvas to jedna z takich aplikacja, którą docenić mogą przede wszystkim architekci.

Occipital to amerykański startup, który dał się poznać dzięki zorganizowanej w 2013 roku kampanii na Kikstarterze. Promowała ona Structure Sensor, specjalną przystawkę zakładaną do tabletów iPad, która przekształcała go w ręczny skaner 3D. Można powiedzieć, że firma ta przecierała szlaki tego typu aplikacjom i urządzeniom, bo właśnie po tej kampanii nastąpił ich największy wysyp.

Canvas to nowa aplikacja opracowana przez Occipital. Pozwala ona na przechwytywanie skanów pomieszczeń, przetwarzanie ich, wykonywanie na nich wszelkiego rodzaju pomiarów oraz ich konwersję na modele CAD’owskie. Jej możliwości docenią przede wszystkim projektanci, dekoratorzy wnętrz, architekci oraz wszyscy inni, dla których liczy się wykonanie szybkiego pomiaru kubatury pomieszczenia.

new-3d-scanning-app-lets-you-digitize-home-convert-scans-cad-4

Aplikacja jest jednym z najszybszych sposobów na zdigitalizowanie dowolnego pokoju. Współpracuje ona z przystawką Structure Sensor. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk i obejść w koło całe pomieszczenie, z reguły nie zajmuje to więcej niż trzydzieści sekund. W tym czasie wykonywane są dziesiątki tysięcy pomiarów, które składane są w cyfrowy obraz 3D. Jeśli chcemy, żeby nasz skan zamieniony został w plik CAD, to należy go wysłać do ekspertów z Occipital, zapłacić 29$ i poczekać około czterdziestu ośmiu godzin na zamówiony plik.

Zabawa z Canvas nie należy do najtańszych. Pomimo, że aplikacja jest darmowa, to żeby z niej skorzystać trzeba wydać trochę gotówki na iPad’a (jeśli nie mamy), 379$ na Structure Sensor oraz 39$ na specjalny obiektyw szerokokątny. Jeśli jednak pomiar pomieszczeń jest częścią wykonywanego przez nas zawodu, to możemy w ten sposób zaoszczędzić sporo czasu, a wydatek nie wydaje się wówczas duży.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like