Carbon3D, amerykański producent drukarek 3D, pracujących w przełomowej technologii CLIP po raz kolejny gości na łamach naszego portalu. Tym razem firma we współpracy z Dentsply Sirona, przedstawiła nowy materiał eksploatacyjny do druku 3D, dedykowany branży dentystycznej oraz kompatybilny z materiałem ulepszony system produkcji.

Dentsply Sirona, wiodący dostawca produktów dla firm z branży stomatologicznej i Carbon3D połączyli siły aby wspólnie opracować nową żywicę, stworzoną z myślą o produkcji protez zębowych. Jak podkreślają twórcy, protezy wykonane z ich autorskiej żywicy będą łączyły w sobie trwałość z cyfrową dokładnością wykonania.Wspólnie stworzyli również  zoptymalizowany system produkcji addytywnej, który poprawia wydajność pracy i pozwala na szybszą produkcję większej liczby protez.

W skład ekosystemu wchodzą takie produkty jak żywica światłoutwardzalna dedykowana do wykonywania protez czy komplet syntetycznych zębów do osadzenia w wydrukowanej 3D wcześniej podstawie protezy (IPN 3D Digital Denture Teet). Eksport plików pomiędzy jednostkami roboczymi i urządzeniem odbywa się z wykorzystaniem chmury obliczeniowej, co pozwala nie tylko na szybsze przesyłanie pliku, ale również śledzenie i rejestrowanie wszelkich zmian.

Jednostka produkcyjna Carbon M pozwala na szybszą produkcję – jak podaje producent, w ciągu dwóch godzin możliwe jest wykonanie nawet ośmiu pełnych łuków zębowych.

Wśród zalet swojego rozwiązania producenci wyróżniają:

  • precyzję wykonania detali,
  • wydajniejszy przepływ pracy,
  • trwałość detali i odporność na pękanie – na podstawie szeregu badań dowiedziono, że właściwości dotyczące udarności i wytrzymałości protez przewyższają założone normy ISO,
  • większy komfort obsługi klienta, wynikający z lepszego dopasowania protezy do indywidualnego klienta.

Pierwsza proteza wykonana metodą opracowaną przez Dentsply Sirona i Carbon3D została zatwierdzona przez FDA 26 sierpnia 2019 r., a już we wrześniu będzie dostępna komercyjnie na terenie Stanów Zjednoczonych.

Szczegóły rozwiązania zostaną pomówione przez przedstawicieli firm na sympozjum naukowym IDDS w Atlancie (USA ), 27-28 września 2019. Dokładniejsze informacje oraz film z przygotowania wydruku 3D dostępny na stronie internetowej producenta.

Źródło: carbon3d.com, 3dprintingmedia.network

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like