3D Filamenty – marka firmy 3D Wydruki, z siedzibą w Skórzewie /k. Poznania, zaprezentowała niedawno nowy materiał do druku 3D jaki posiada w swojej ofercie – Carbon Fiber PLA. Jest to PLA z 15% zawartością włókna węglowego. Materiał ten ma zastosowanie w motoryzacji (obudowy, lusterka, splitery, elementy kokpitu) oraz przy tworzeniu tych elementów, w których istotna jest niska waga i duża wytrzymałość.

Maja Jabłońska z firmy 3D Wydruki bardzo zachwala nowy materiał – “po pierwszych wydrukach jesteśmy pod dużym wrażeniem tego materiału. Wydruki są super jakości, praktycznie nie widać na nich warstw druku“. Model wydrukowany z Carbon Fiber jest równy i gładki, ma kolor grafitowy z lekkim szarawym połyskiem. O ile wydrukowany element jest twardy i sztywny, materiał przed wydrukiem jest bardziej kruchy niż zwykłe PLA. Wydruki są lżejsze i bardziej trwałe. Kultura pracy z tym materiałem jest bardzo dobra, nie wydziela się brzydki zapach, nie zatyka się głowica, cały proces druku przebiega gładko i bezproblemowo.

Carbon 01

Prezentowane modele były drukowane w temperaturze 210°C (zalecany przez producenta zakres temperatur to 190-220 stopni). Cena materiału to 99,00 PLN / 100 g.

Źródło: 3DFilamenty.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

6 Komentarze

 1. 100 zł za 100g? Strasznie drogo 🙂

  1. To chyba najdroższy filament na świecie, ale nie ma się co dziwić. Włókno węglowe jest drogie samo w sobie.
   I z tego co widzę na stronie dostępny tylko fi1,75. 🙁

   1. Ale tak na prawdę, jaki sens ma pakowanie włókna węglowego w proszku? Czy nie cały sens wytrzymałości laminatów opiera się na włóknach?

    1. Elementy można projektować tak aby obciążane były wzdłuż warstw. Wtedy możliwe jest, że wytrzymałość się zmieni.
     Jeśli dostanę próbki to mogę przeprowadzić testy wytrzymałości w akredytowanym laboratorium, do którego mam dostęp na co dzień 🙂

    2. W ogóle nie spotkałem się z włóknem w proszku (to nie logiczne, albo proszek, albo włókno). Może być co najwyżej bardzo krótkie włókno cięte (np. do 100 mikrometrów). Zapewnia wzrost twardości i odporności na ścieranie. Dla wytrzymałości na rozciąganie ma sens stosowanie ciętego włókna krótkiego, czyli o długości przekraczającej krytyczną długość włókna.Jest to minimalna długość włókna, która powoduje umocnienie materiału (wytrzymałość na rozciąganie). Zależy od kilku czynników, między innymi od średnicy włókna. Przyjmuje się orientacyjnie, że krytyczna długość odpowiada stu krotności średnicy włókna. Zatem jeśli włókno po cięciu ma 800-1000 mikrometrów (0,8 – 1 mm) długości powinno zapewniać wzrost wytrzymałości na rozciąganie. Obawiam się jednak, że stosowanie włókna w celu poprawy wytrzymałości na rozciąganie będzie miała sens jedynie w sytuacji opisanej przez Pana Piotra. W przeciwnym razie zastosowanie ma opcja opisana przeze mnie najpierw.

 2. PLA w cenie tałzena za kilogram. 🙂 Można? Można!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować