Podczas niedawnego wywiadu z Arnoldem Medenblikiem z Formfutury – czołowego producenta filamentów w Europie, zapowiadał on, iż celem firmy jest wprowadzanie nowych produktów do oferty firmy średnio co 6-8 tygodni. Póki co realizuje konsekwentnie te zapowiedzi, a najnowszym produktem jest CarbonFil – filament z włóknami węglowymi.

CarbonFil jest lekkim i niezwykle sztywnym materiałem, opartym o HDGlass – super transparentnym materiałem, którego premiera miała miejsce w połowie kwietnia br. HDGlass zostało wzmocnione w 20% długimi włóknami węglowymi, które zapewniają specjalne właściwości nowego materiału, czyniąc go dwukrotnie sztywniejszym i wzmacniając wytrzymałość o 10%.

Formfuturze udało się ponadto zwiększyć w nowym filamencie odporność na temperaturę, która wynosi obecnie 85°C, jak również posiada większy stopień odwzorowywania wymiarów drukowanych modeli 3D.

CarbonFil-poster

CarbonFil jest bardzo łatwym materiałem w druku 3D – nie posiada żadnego skurczu i może być drukowany bez podgrzewanego stołu roboczego w drukarce 3D. Ma wysoką stabilność temperaturową, świetny przepływ i dobrze skleja poszczególne warstwy wydruku. Co ważne, nie wydziela żadnego nieprzyjemnego zapachu w trakcie druku 3D.

CarbonFil - Formfutura

Filament jest już dostępny w Polsce w ofercie 3D Filamenty w cenie 179,00 PLN za rolkę 0,5 kg. Filament tradycyjnie występuje w dwóch wariantach pod względem średnicy: 1,75 i 2,85 mm.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like