Jak wielokrotnie pisaliśmy o tym na łamach Centrum Druku 3D, jednym z najbardziej pożądanych materiałów w technologii druku 3D są szeroko pojęte elastomery – giętkie i elastyczne tworzywa sztuczne. Materiały tego typu są od wielu lat ogólnodostępne w technologiach FDM / FFF i SLA / UV LCD, jednakże są dość problematyczne w pracy i ewentualnym post-processingu, co sprawia, że niektóre geometrie – szczególnie te o skomplikowanych kształtach, czynią pracę z nimi nieopłacalną. Odpowiedzią na te wyzwania może okazać się nowy, elastomerowy materiał HP do drukarek 3D Jet Fusion 4200, który umożliwia tworzenie elastycznych, bardzo lekkich części do olbrzymiej liczby zastosowań.

Przykładem firmy, która wdraża ten materiał w praktyce, uzyskując bardzo zadowalające efekty jest firma GoProto, świadcząca usługi produkcyjne obejmujące prototypowanie oraz wytwarzanie gotowych części z tworzyw sztucznych i metalu. W kwietniu 2017 GoProto była jedną z pierwszych firm na świecie, która wprowadziła rozwiązania HP Multi Jet Fusion do użytku komercyjnego i od samego początku bardzo ściśle współpracuje z HP w zakresie materiałów i urządzeń.

Działający w branży produkcji addytywnej od 1995 r. prezes i CEO GoProto Jesse Lea miał problemy ze znalezieniem materiału elastomerowego do prototypowania i produkcji małoseryjnej. Jego firma borykała się z dokładnie tego samego typu problemami co inni użytkownicy drukarek 3D – mała wydajność pracy, złożony post-processing oraz ograniczenia geometryczne drukowanych detali. Gdy na rynku pojawił się materiał proszkowy HR TPA, produkcji Evonik, GoProto od razu dostrzegło olbrzymi potencjał w tym rozwiązaniu. HP zaprosiło GoProto do udziału w programie beta TPA, po czym rozpoczęto testowanie materiału z wykorzystaniem rozwiązania na drukarkach 3D HP Jet Fusion 4200.

Lea i jego zespół w GoProto wykorzystali okazję do zbadania zastosowań z bardziej złożonymi konstrukcjami, wytrzymałymi elementami i optymalną wytrzymałością mechaniczną w niskich temperaturach, w tym mocowania i łączniki przytrzymujące przewody wewnątrz komputerów i innych urządzeń elektronicznych. W przeszłości firmy nie miały dobrych doświadczeń z konwencjonalnymi technologiami druku 3D oraz materiałami i innymi rozwiązaniami pomostowymi, np. odlewami z poliuretanu lub szybkim formowaniem wtryskowym. Niektóre z przeszkód to drogie oprzyrządowanie, długie czasy realizacji oraz ograniczenia geometrii części produkcyjnych lub właściwości fizycznych materiału. Ale właściwości materiałowe HP 3D HR TPA udostępnionego przez Evonik umożliwiły GoProto pozyskanie nowej bazy klientów.

Tak naprawdę nie szukamy części, które już możemy niedrogo wytworzyć za pomocą metod konwencjonalnych. Poszukujemy zastosowań, które wcześniej nie były możliwe.

Jesse Lea – CEO GoProto

GoProto przeprowadziło testy części elastomerowych klasy produkcyjnej – dostatecznie miękkich, by funkcjonować w miejscach, które klienci zaprojektowali dla elastycznych materiałów, np. przewodach samochodowych, zespołach przewodów elektrycznych, w mieszkach, przewodach rurowych, urządzeniach sportowych i noszonych na ciele, odzieży ochronnej, modelach anatomicznych i medycznych, montowanych na końcu ramienia przyrządach do maszyn i robotów, chwytaków urządzeń automatycznych i zindywidualizowanym obuwiu.

Włączenie nowego materiału do bieżącej produkcji z użyciem drukarek 3D nie wymaga przezbrojenia warsztatu, ani znaczącej zmiany wyposażenia. Lea dostrzega duży potencjał personalizacji produkowanych części, szczególnie w przypadku noszonych wyrobów sportowych, takich jak kaski i gogle. „Te geometrie są naprawdę trudne i współpracują z ludzkim ciałem, a każdy z nas jest inny” – powiedział. „Możliwość stworzenia części elastomerowej, którą można zindywidualizować do danej osoby do naprawdę ekscytujące zastosowanie. To potężna strefa rozwoju dla tego materiału”.

Ogólnie rzecz biorąc, Lea przewiduje możliwość rozszerzenia działalności na rzecz bieżących klientów oraz przyciągnięcie nowych, którzy wcześniej nie brali pod uwagę drukowania 3D z uwagi na ograniczenia materiałowe.

Dodatkowe informacje na temat technologii druku 3D HP Multi Jet Fusion oraz materiałów przeznaczonych do druku w tej technologii na stronie www.drukarki3dhp.pl.

Źródło: materiały prasowe

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like